تحلیل میراث مکتوب و یاری به بازتولید دانش در دنیا اسلام

به گزارش خیمه نیوز، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیر مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، تحلیل میراث مکتوب موجود در نسخ خطی را راهی برای بازتولید دانش در دنیا اسلام برشمرد.

تحلیل میراث مکتوب و یاری به بازتولید دانش در دنیا اسلام

ابوالفضل حسن آبادی بر لزوم استفاده از نسخ خطی در پژوهش های مختلف تاکید و اظهار کرد: بسیاری از میراث گذشته ما در قالب نسخ خطی و میراث مکتوب به ما رسیده و جا دارد پژوهشگران و محققان ما در پژوهش های خود استفاده از این میراث را به عنوان یکی از منابع مطالعاتی خود مد نظر قرار دهند.

وی ضمن اشاره به ارتباط اندک مراکز علمی و دانشگاهی با مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی گفت: با توجه به تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی در بحث بازمعرفی این میراث اسلامی با تکیه بر نفایسی که در مجموعه است، ظرفیت خوبی برای استفاده از دانش اساتیدی که با این کتابخانه ارتباط خوبی دارند فراهم شده است.

مدیر مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بعلاوه به برگزاری ادامه مجموعه نشست های نقش کتابخانه آستان قدس در بازفراوری دانش در جهان اسلام در سال آینده اشاره و بیان کرد: امید است این حرکت در آینده تبدیل به یک جریان فرهنگی قوی در ایران، مراکز نسخ خطی و مراکز دانشگاهی برای فراوری دانش در جهان اسلام باشد.

جعفر آقایی چاووشی، استاد فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، در ادامه اظهار داشت: ما ایرانیان آنطور که باید و شاید بزرگان علمی و فلسفی خودمان را عموما و ابن سینا را خصوصا نشناخته ایم .

وی گفت: این نبود شناخت موجب شده تا نتوانیم متناسب با جایگاه این دانشمندان آنان را به جهان معرفی کنیم، در حالی که غربی ها در این زمینه به شدت از ما پیشی گرفته اند.

این استاد فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف ضمن تبیین تحلیل تاریخی و علمی گزارش گذر زهره از آثار ابن سینا، توضیح داد: اگر ما خودمان کوشش نکنیم دشمن تاریخ علم ما را با انبوهی از تحریفات خواهد نگاشت.

فاطمه بهار، کارشناس مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی نیز با توجه به رونمایی از کتاب پژوهش هایی در آثار علمی و فلسفی ابن سینا به معرفی بعضی آثار بوعلی سینا موجود در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی پرداخت.

وی آثار قطعی منتسب به ابن سینا را 131 عنوان و آثار منسوب به وی را 110 اثر برشمرد و گفت: در گنجینه رضوی 160 عنوان از آثار قطعی و منسوب به ایشان در 450 نسخه وجود دارد که به همراه آثار وابسته این تعداد به بیش از 750 نسخه می رسد.

بر اساس گزارش روابط عمومی گنجینه رضوی کارشناس مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی گفت: کتاب التعلیقات مربوط به سال 500 هجری یکی از قدیمی ترین آثار این دانشمند است که در این مرکز نگهداری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1245

به "تحلیل میراث مکتوب و یاری به بازتولید دانش در دنیا اسلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل میراث مکتوب و یاری به بازتولید دانش در دنیا اسلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید