انتشار جزئیاتی از کنسول مرموز سونی، عکس

به گزارش خیمه نیوز، گجت نیوز نوشت: تمامی اخبار، شایعات و گزارش های موجود پیرامون کنسول PlayStation 6 - پلی استیشن 6 را در فاصله کمی تا رونمایی رسمی از آن آنالیز می کنیم.

انتشار جزئیاتی از کنسول مرموز سونی، عکس

نسل کنونی کنسول های خانگی پلی استیشن در سال 2020 روانه بازار شده و اکنون نزدیک به سه سال از عمر آن می گذرد. بنابراین اکنون زمان مناسبی است که حدس و گمان ها و شایعات پیرامون نسل بعدی کنسول های سونی را مطرح کنیم و به بحث بگذاریم.

البته مسلما تا رونمایی از این کنسول زمان درازی به جای مانده است. با این حال قابلیت های مجذوب نمایندهی نظیر امکان ارتقای آسان حافظه داخلی، ضخامت کمتر در مقایسه با پلی استیشن 5 یا قابلیت های فنی مجذوب نمایندهی مثل شارژ بیسیم یا امکان ارتقای ماژولار از جمله قابلیت هایی هستند که می توانند نویدبخش آینده ای مجذوب نماینده برای کنسول های خانگی سونی باشند.

در ادامه به آنالیز بعضی اخبار جسته و گریخته پیرامون PS6 می پردازیم و بعضی ویژگی های مورد انتظار ان را مرور خواهیم نمود. اگر به کنسول های خانگی پلی استیشن علاقمندید تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

کنسول پلی استیشن 6 سونی چه زمانی رونمایی خواهد شد؟

از مدت ها قبل صحبت های فراوانی در خصوص به سرانجام رسیدن حیات کنسول های خانگی به شکل کنونی در جریان بوده است. در این زمینه بسیاری افراد معتقدند که پیشرفت های حاصل شده در پلتفرم های بازی موبایل ممکن است منجر به تصاحب سهم کنسول های خانگی شده و آینده این دستگاه ها را به خطر بیندازد.

با این حال، ما فرض می کنیم این اتفاق حداقل تا نسل بعدی کنسول های PlayStation رخ ندهد و پلی استیشن 6 همچنان به فرمت سنتی روانه بازار گردد. در همین زمینه، بعلاوه بد نیست بدانیم که سونی بعلاوه نشان تجاری PS را تا PS10 هم ثبت نموده است. این مساله البته معنای خاصی ندارد؛ اما می تواند به عنوان نشانه ای از برنامه ریزی سونی برای نسل های بعدی پلی استیشن تلقی گردد.

مدت هاست که سونی کنسول های خانگی خود را هر چند سال یک بار روانه بازار می نماید. از طرفی، از PS3 به بعد، کنسول های پلی استیشن تماما در انتهای سال میلادی رونمایی می شوند. بنابراین می توان انتظار اتفاق مشابهی را برای پلی استیشن 6 هم داشت.

به همین دلیل باید به این نکته هم توجه کرد که در گذشته، عمر هر نسل از کنسول های خانگی سونی بین 7 تا 10 سال بوده است. با این وجود، با توجه به نرخ سریع رشد و توسعه تکنولوژی، اکنون عمر کنسول های خانگی به 6 الی 7 سال کاهش یافته است.

توجه به رابطه بین زمان شروع فرآیند توسعه نسل های مختلف پلی استیشن و رونمایی رسمی آن ها به وسیله سونی هم می تواند به عنوان نشانه ای برای آگاهی از زمان تقریبی رونمایی از نسل بعدی به کار رود. این مساله البته هیچ قطعیت خاصی ندارد؛ اما آنالیز آن خالی از لطف نیست:

  • فرآیند توسعه PS4 در سال 2008 شروع شد و رونمایی از آن، پنج سال بعد، در سال 2013 رخ داد.
  • توسعه PS5 در سال 2015 شروع شد و معرفی آن، پنج سال بعد در سال 2020 انجام پذیرفت.
  • بر اساس آگهی های استخدام درج شده در وبسایت سونی، می توان سال 2021 را به عنوان زمان شروع توسعه نسل ششم در نظر گرفت. به این ترتیب می توانیم زمان معرفی این کنسول را حدود سال 2026 تصور کنیم.

البته این مساله را هم نباید فراموش کرد که اگر برنامه ریزی سونی برای آینده، مسیری مشابه PS4 را طی کند، باید پیش از عرضه PS6 انتظار مدل های Slim یا Pro از پلی استیشن 5 را داشته باشیم.

بعضی منابع ادعا می نمایند که مدل های نو پلی استیشن 5 از دیسک درایو مجزایی که به وسیله درگاه USB-C به کنسول متصل می گردد، بهره خواهد برد.

قیمت کنسول PS6 حدودا چقدر خواهد بود؟

چند نسل قبلی از کنسول های PlayStation همگی با قیمت های حدودا 400 الی 500 دلار روانه بازار شده بودند. با این وجود به هیچ وجه معین نیست که پیشرفت سخت افزاری PS6 در مقایسه با نسل های قبلی چقدر خواهد بود و شاهد چه پیشرفت ها و قابلیت های نوی در سخت افزار این نسل خواهیم بود.

بنابراین پیش بینی قیمت این کنسول در حال حاضر ممکن نیست.

در حال حاضر تنها می توان انتظار داشت که قیمت این کنسول حدود 600 دلار باشد.

طبیعتا اظهار نظر در خصوص امکان پیش خرید و نحوه خرید نسل بعدی کنسول های سونی نیز از هم اکنون امکان پذیر نیست. بنابراین باید منتظر رونمایی رسمی از این کنسول حدود چهار یا پنج سال دیگر ماند تا بتوان در خصوص پیش خرید نظر داد!

کنسول PlayStation 6 چه قابلیت های نوی خواهد داشت؟

پیش از این که به آنالیز انتظارات از نسل بعدی کنسول های سونی بپردازیم، باید به این مساله توجه کرد که هرگونه اظهار نظر در خصوص این کنسول و ویژگی های آن، چیزی بیش از حدس و گمان نیست! بنابراین نمی توان هیچ یک از این موارد را جدی گرفت!

با این حال، تعدادی از قابلیت های مجذوب نمایندهی که می تواند پلی استیشن 6 را به یک کنسول بسیار مجذوب نماینده تر تبدیل کند، موارد زیر هستند.

قابلیت شارژ معکوس بیسیم

یکی از ویژگی های مجذوب نمایندهی که می تواند کاربری کنسول PlayStation 6 سونی را چندین پله ارتقا دهد، شارژ بیسیم معکوس است. به یاری این قابلیت می توان گجت های مختلفی مثل گوشی موبایل، هدفون، دسته یا ساعت هوشمند را روی سطح کنسول قرار داد و به صورت بیسیم شارژ کرد.

ممکن است این مساله در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد. با این وجود توجه کنید که کنسول های خانگی به علت ماهیتشان باید همواره به برق متصل باشند و همین مساله می تواند باعث شارژ شدن دسته های PS6 بدون احتیاج به اتصال سیمی گردد و تجربه تر و تمیزتری از بازی های کنسول را ارائه دهد.

از طرف دیگر، تعبیه قابلیت شارژ معکوسی بیسیم بعلاوه احتیاج به اکسسوری های جانبی مثل درگاه شارژ دوال سنس یا دانگل بیسیم USB را هم کاهش خواهد داد.

بهبودهای حاصل شده در حافظه داخلی و ظرفیت آن

یکی از بزرگترین مسائل کنسول پلی استیشن 5، ظرفیت محدود حافظه داخلی آن است. البته اگر به فضای بیشتری روی حافظه داخلی احتیاج داشته باشید، امکان ارتقای آن وجود دارد. اما این کار فرآیندی پیچیده و تا حدودی طاقت فرسا خواهد داشت.

انتظار می رود سونی در نسل بعدی کنسول های خانگی خود ارتقای حافظه داخلی را ساده تر کند تا کاربران بتوانند به راحتی حافظه های خارجی را به دستگاه متصل نموده و یا تعویض نمایند.

البته در کنسول PS5 هم می توانید با وصل کردن یک هارد دیسک، ظرفیت حافظه را ارتقا دهید. با این حال سرعت خواندن و نوشتن حافظه های HDD بسیار پایین تر از درایوهای SSD است و به همین جهت، استفاده از حافظه های سخت، اثر منفی قابل توجهی روی عملکرد کنسول و بازی های آن خواهد داشت.

ادغام با واقعیت مجازی

سونی یکی از کمپانی هایی ست که به شدت اعتقاد دارد که آینده بازی های ویدیویی از مسیر واقعیت مجازی (VR) خواهد گذشت. به همین جهت است که این کمپانی، هدست های واقعیت مجازی PlayStation VR2 را برای کنسول پلی استیشن 5 عرضه نموده و پشتیبانی بسیار خوبی هم از آن انجام داده است.

در عین حال، نسل بعدی کنسول های سونی می تواند رویای ادغام پلتفرم واقعیت مجازی با کنسول های کلاسیک را فراهم نموده و ادوات و تجهیزات مربوط به واقعیت مجازی را در جعبه کنسول تعبیه کند تا احتیاجی به استفاده از اکسسوری های سنگین و گران قیمت برای تجربه VR نباشد!

پشتیبانی کامل از عناوین نسل های قبل

پلی استیشن 6 می تواند رویای تجربه تمامی بازی های نسل های مختلف PlayStation را تعبیر کند. در این صورت، دارندگان این کنسول قادر خواهند بود تمامی بازی های پلی استیشن از PS6 تا PS1 را به سادگی روی آن تجربه نمایند.

رابط کاربری بروزرسانی شده

رابط کاربری بروزرسانی شده با قابلیت های نو و کاربردی تر نیز یکی دیگر از انتظارات از نسل بعدی کنسول های خانگی سونی است. البته بهینه سازی رابط کاربری برای کنسولی که چرخه عمر حداقل پنج ساله دارد، مساله ای قطعی است. با این وجود، طرفداران سونی انتظار چیزی بیشتر از یک بروزرسانی معمولی را از رابط کاربری PlayStation 6 دارند!

به عنوان مثال، فروشگاه پلی استیشن می تواند با پیشرفت چشمگیری روبرو گردد؛ به طوری که گشت و گذار در آن ساده تر از قبل باشد! از سوی دیگر، دسترسی به مرورگر این کنسول نیز می تواند بهتر از قبل انجام گردد و کار کردن با آن نیز می تواند ساده تر گردد.

طراحی جمع و جورتر

کنسول پلی استیشن 5 محصولی واقعا بزرگ است که در هر نقطه ای از خانه که قرار داشته باشد، کاملا خودنمایی خواهد نمود. با این که ظاهر آینده نگرانه این کنسول مجذوب نمایندهیت بصری بالایی دارد؛ اما طی سه سالی که از حیات آن گذشته، بسیاری افراد از مقدار بیش از حد بزرگ آن شکایت نموده اند!

بنابراین سونی احتمالا نسل بعدی کنسول های خود را با طراحی جمع و جورتر و ظریف تری روانه بازار خواهد نمود. حداقل مطمئنیم که کنسول PlayStation 6 از لحاظ ابعاد، بزرگتر از PS5 نخواهد بود؛ چرا که در این صورت، جا دادن آن در کمد یا قفسه ها حتی از الان هم سخت تر خواهد شد!

طراحی ماژولار و امکان ارتقای سریع

فاصله گرفتن از طراحی یکپارچه و ارائه کنسول پلی استیشن 6 به صورت ماژولار می تواند امکان ارتقای مجزای هریک از بخش های مختلف آن را فراهم نموده و طول عمر آن را افزایش دهد.

به این ترتیب شما قادر خواهید بود PS6 خود را دقیقا مانند یک رایانه گیمینگ ارتقا داده و بخش های مختلف سخت افزاری آن را با مدل های نوتر و قدرتمندتر جایگزین کنید.

آیا این اتفاق در نسل بعدی کنسول های سونی رخ خواهد داد؟ شواهد کنونی به احتمال بسیار پایین رخ دادن چنین مساله ای در نسل بعدی کنسول های ویدیویی اشاره دارند. با این وجود، آدمی به امید زنده است و بعید نیست چنین اتفاقی به طور ناگهانی از ناکجاآباد رخ دهد!

امکان خرید بهتر و بهینه تر فرنچایزهای مختلف

اگر قصد بازی کردن نسخه های مختلف یک فرنچایز را داشته باشید، انتخاب ترتیب درست تجربه بازی ها و محتوای اضافی هریک، می تواند به مساله ای طاقت فرسا و گیج نماینده تبدیل گردد.

بنابراین سونی می تواند این دردسر را با امکان خرید تمام نسخه های مختلف یک فرنچایز و هدایت گیمرها برای تجربه عناوین حریداری شده به ترتیب زمانی حل نماید. در همین زمینه، بسیاری افراد افزوده شدن یک هاب مخصوص بازی به کنسول پلی استیشن 6 را به عنوان راهکاری بسیار مناسب پیشنهاد نموده اند.

حذف کامل دیسک درایو در تمامی مدل ها

در دنیای گوشی های هوشمند، صحبت هایی جدی از عرضه گوشی های فاقد پورت شارژ، جک هدفون یا هرگونه ورودی دیگر در آینده نزدیک مطرح شده و به نظر می رسد تا سال های آینده قطار گوشی های تماما دیجیتال از راه برسند.

در عین حال این مساله هنوز به کنسول های بازی های ویدیویی تعمیم نیافته و مدل های بدون دیسک کنسول های نسل نهمی مثل پلی استیشن 5 دیجیتال یا ایکس باکس سری اس به محبوبیت چندانی دست نیافته اند!

اگر شما از آن جمله گیمرهایی هستید که به خرید نسخه های دیجیتالی و جمع آوری کلکسیون بازی های فیزیکی برای کنسول خود علاقمندید، قطعا ایده عرضه PS6 Digital Edition به مذاقتان خوش نخواهد آمد. با این وجود باید در نظر داشته باشید که با افزایش سرعت اینترنت و ساده تر شدن فرآیند استریم بازی های ویدیویی، شاهد گرایش جمعی فعالان حوزه تکنولوژی به سمت دستگاه های تماما دیجیتال هستیم.

بنابراین کاملا احتمال دارد که در نسل بعدی کنسول های پلی استیشن که چند سال دیگر رونمایی می شوند، به هیچ وجه خبری از نسخه دیسک خور نباشد!

بد نیست بدانید که EA به تازگی اعلام نموده که حدودا 52 درصد از بازی های فروخته شده این کمپانی در دوازده مال گذشته، عناوین دیجیتالی بوده اند. از طرف دیگر TakeTwo و سونی هم سهم فروش دیجیتالی بازی های خود از کل فروش نرم افزاری خود در سال مالی 2021 را به ترتیب 55 و 51 درصد توصیف نموده اند.

به بیان دیگر، رفته رفته در حال ورود به دوره ای هستیم که سهم عناوین دیجیتالی به بیش از نیمی از کل مقدار فروش بازی های ویدیویی رسیده است.

معینات فنی و سخت افزاری پلی استیشن 6

بدون شک کنسول نسل دهمی سونی پر از قابلیت های نو و پیشرفته ای خواهد بود که آن را به محصولی بسیار قوی تر و کارآمدتر از نسل کنونی تبدیل خواهند کرد. با این وجود هنوز زمان زیادی تا انتشار نخستین اخبار رسمی از این کنسول به جای مانده. بنابراین برای انجام آنالیز مقایسه ای میان نسل های کنونی و بعدی PlayStation زمان زیادی باقی است.

البته به طور کلی می توان PlayStation 6 را کنسولی سریع تر، قدرتمندتر با سی پی یو و کارت گرافیک فوق العاده کارآمدتر دانست که سیستم کنترل بسیار حرفه ای تر و نرم تری خواهند داشت.

در همین زمینه، تماشای رندر سه بعدی و ویدیوی مفهومی منتشر شده از کنسول پلی استیشن 6 نیز خالی از لطف نیست؛ چرا که هر دو، طراحی های خلاقانه و جالبی را برای نسل بعدی کنسول های سونی به تصویر کشیده اند.

در هر صورت، همان طور که اشاره شد، هنوز برای سخن گفتن در خصوص طراحی، معینات سخت افزاری و قابلیت های پلی استیشن 6 بسیار زود است. بنابراین احتمالا باید برای کسب اطلاعات بیشتر تا زمان درز نخستین اخبار رسمی از این کنسول منتظر بمانیم.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1599

به "انتشار جزئیاتی از کنسول مرموز سونی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار جزئیاتی از کنسول مرموز سونی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید