اعمال سیاست محدودیت سفر چقدر تاثیر گذار بود؟

به گزارش خیمه نیوز، ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته بود که سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه جلسه هیات دولت، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رئیس جمهور اجازه اعمال محدودیت در پنج کلانشهر تهران، اصفهان، ارومیه، کرج و مشهد را داده و در روز های تعطیل پیش رو محدودیت ها اجرا می شوند.

اعمال سیاست محدودیت سفر چقدر تاثیر گذار بود؟

برای سفر با قیمت تور پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش ایسنا، محدودیتی که از همان ابتدا هم به نظر می رسید دیر اعلام شده است. چرا که حتی ساعاتی پس از انتشار این خبر مژگان خلیلیان - معاون مرکز مدیریت راه های کشور- در این باره گفت: هنوز به صورت رسمی ابلاغی به این مرکز در راستای اعمال محدودیت های تردد اعلام نشده است. همکاران ما از این موضوع اطلاع نداشتند. وقتی سخنگوی وزارت بهداشت این موضوع را در اخبار مطرح نمود به استناد صحبت های ایشان و با توجه به صحبت های اخیر انجام شده از سوی وزیر بهداشت در حال آماده کردن اطلاعیه جدید برای اعلام به مردم هستیم.

وی اضافه نمود: آمادگی کامل داریم تا در راستای اجرای این سیاست به ستاد ملی مقابله با کرونا یاری کنیم و محدودیت های تردد را اعمال کنیم همچنین به وسیله سامانه 141 اطلاعیه های لازم برای مردم منتشر خواهد شد.

حالا و پس از عبور از تعطیلات آمار ها نشان می دهد، اعمال این سیاست محدودکننده حداقل در روز های ابتدایی تاثیری روی سفر های مردم نگذاشته است و برای بازگشت مردم در روز آخر نیز تنها ساعت و روز سفر را جابه جا نموده است.

در گزارشی که مرکز مدیریت اطلاعات راه ها و حمل ونقل جاده ای از تاثیر اعمال محدودیت ها در پنج کلانشهر تهران، اصفهان، کرج، مشهد و ارومیه منتشر نموده آمده است: این محدودیت از ساعت 24 روز چهارشنبه 23 مهرماه تا روز یکشنبه 27 مهرماه اعمال شده و تردد های ورودی و خروجی از این 5 کلانشهر در 3 بازه زمانی بعد از اعلام محدودیت و قبل از اعمال آن، ساعات اولیه اعمال محدودیت در سفر ها علی الخصوص خروجی ها و ساعات پایانی اعمال محدودیت در سفر ها بخصوص سفر های بازگشت آنالیز شده و این آنالیز با تردد مدت مشابه دو هفته اخیر (هفته گذشته با وجود تعطیلی اربعین و هفته پیش از آن بدون وجود تعطیلی) مورد مقایسه قرار گرفته است.

در این گزارش آنالیز تردد ها از ساعت 12 تا 24 روز چهارشنبه 23 مهر ماه افزایش تردد خروجی از شهر تهران و شهر کرج نسبت به مدت مشابه دو هفته اخیر را نشان می دهد که حاصل افزایش تقاضای تردد پیش از اعمال محدودیت ها و به دلیل تعطیلی روز شنبه است. البته تردد خروجی از سه شهر اصفهان، مشهد، ارومیه نسبت به هفته گذشته کاهش داشته و در روز چهارشنبه به جز شهر مشهد، تردد های خروجی سایر شهر های اعمال محدودیت نسبت به روز چهارشنبه دو هفته قبل کاهش یافته است.

اما از ساعت 24 تا ساعت 12 روز پنجشنبه 24 مهر ماه نیز تردد های ورود و خروجی نسبت به ساعات ابتدایی پنج شنبه هفته گذشته که روز تعطیل بوده، افزایش داشته است که نشان دهنده افزایش تردد در ساعات ابتدایی اعمال محدودیت است. البته تردد های خروجی نسبت به روز غیر تعطیل دو هفته قبل، با توجه به کاهش تردد های کاری، کاهش یافته، اما اعمال محدودیت ها در ساعات ابتدایی تاثیر زیادی بر سفر های تفریحی غیر کاری نداشته است؛ و نهایتا از ساعت 12 ظهر روز شنبه 25 مهر ماه تا ساعت 4 بامداد روز یکشنبه تردد های ورودی نسبت به ساعات انتهایی روز آدینه و ابتدایی روز شنبه دو هفته اخیر کاهش داشته و به نظر می رسد که زمان اعمال محدودیت ها موجب جابجایی زمان بازگشت سفر ها شده است. تردد های خروجی از پنج شهری که محدودیت در آن ها اعمال شده نسبت به مدت مشابه در شرایط عادی (دوهفته قبل 11-12 و 18-19 مهرماه) کاهش داشته است؛ بنابراین اعمال محدودیت ها تا ظهر اولین روز کاری موجب تغییر فرایند و زمان سفر های بازگشتی شده است.

این آمار ها نشان می دهد که شاید اگر این محدودیت ها زودتر اعلام می شد و تا روز پایانی جدی گرفته شده و اعمال می شد، تاثیر بیشتری روز کاهش سفر های مردم در روز های تعطیل گذشته می گذاشت، اما به نظر می رسد این ممنوعیت تردد تنها 24 ساعت دوام داشته است؛ چرا که براساس اطلاعات و اخبار رسیده از شهفرایندان و تصاویر دوربین های نظارت تصویری سازمان راهداری، هم اکنون تردد در بعضی از این محور ها مانند آزادراه تهران-شمال و محور چالوس به صورت روان در جریان است و هیچ محدودیتی برای عبور و مرور از این راستا ها وجود ندارد!

منبع: فرارو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 588

به "اعمال سیاست محدودیت سفر چقدر تاثیر گذار بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال سیاست محدودیت سفر چقدر تاثیر گذار بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید