اعتیاد به شکر؛ چگونه از این وابستگی رها شویم؟

به گزارش خیمه نیوز، قندها عملکرد جالبی در بدن دارند. شما با خوردن قندها، قند خونتان را به سرعت بالا می برید. شکر همانطور که خیلی سریع قند خون شما را بالا می برد و موجب ترشح انسولین می گردد، به همان سرعت و به طور ناگهانی کاهش پیدا می نماید. این نوسان شدید قند خون باعث ایجاد گرسنگی کاذب و ضعف می گردد و این چرخه را ادامه می دهد.

اعتیاد به شکر؛ چگونه از این وابستگی رها شویم؟

فرصتی برای از بین بردن اعتیاد به شکر

زمان آن رسیده است که به اعتیاد خود غلبه کنید. معتاد بودن به قند خطرات زیادی را متوجه سلامت عمومی شما می نماید. تحقیقات نشان می دهد که مصرف قند به طور مستقیم با چاقی، بیماری های قلبی عروقی و بسیاری از موارد بهداشتی دیگر مرتبط است. توجه داشته باشید که وقتی از اعتیاد صحبت می کنیم، ترک کردن آن تا چه مقدار سخت است. بنابراین شما کاری شبیه ترک کوکائین انجام می دهید و از این بابت گمان نکنید که کار کوچکی است که شما از عهده آن بر نمی آیید. اعتیاد به شکر بسیار قوی است.

خوردن قندهای سالم را هم محدود کنید

عسل، شکر قهوه ای و سایر نوشیدنی های سالم اما شیرین، ممکن است سالم به نظر برسند اما حاوی شکر هستند. شیرینیجات چه از زنبور عسل باشد و چه از نیشکر، باعث افزایش قند خون شما می گردد.

مصرف چه مقدار شکر بسیار زیاد است؟

اگر مانند مردم امریکا باشید احتمالاً روزانه 19 قاشق چایخوری و یا بیشتر، قند مصرف می کنید. این مقدار به گفته کارشناسان بسیار بالا است. اما چه مقدار شکر باید بخورید؟ مصرف شکر در بین زنان تا مقدار حداکثر 6 قاشق غذاخوری و در بین مردان حداکثر 9 قاشق است.

در خصوص اعتیاد به شکر حتی اگر اعتیاد واقعی نباشد، شما هوس شکر می کنید، کنترل خود را از دست می دهید و در نتیجه بیش از آنچه برنامه ریزی نموده اید می خورید!

منابع غذایی خودتان را اصلاح کنید

واقعیت این است که این مقدار احتیاج غذایی به قند وجود ندارد. ما منابع غذایی داریم که پر از قندهای پنهان است. شما یک شبه چاق نمی شوید و یا به بیماری قلبی مبتلا نخواهید شد. یک شبه تراکم استخوانتان از دست نمی دهید. اما به تدریج اعتیاد به قند اثرات مضری برای شما به بار می آورد. یک کوکی در خانه، یک نوشیدنی شیرین درراه، عصرانه و...! وقت آن رسیده است که منابع غذایی خود را اصلاح کنید. بدن می تواند از پروتئین، چربی و کربوهیدرات زندگی کند و احتیاجی به مصرف این مقدار قند ندارد.

مغز و شکر

سوخت سلول های مغزی ما قند است. مغز ما قند را به مثابه پاداش می بیند و این اتفاق موجب می گردد که شما در پی قند باشید. اگر اغلب قند زیادی مصرف می کنید، آن پاداش را تقویت می کنید که می توانید این عادت را بشکنید.

در اولین قدم شیرینی های خوب را انتخاب کنید

اگر خیلی اهل شیرینیجات، نوشابه و سایر محصولات پر شکر هستید، منابع سالم تری را انتخاب کنید. انواع توت ها یا میوه های پوره شده روی جوی دو سر را امتحان کنید. میوه های خشک شده، یخ زده و کنسرو شده(بدون قند اضافه) را کشف کنید. یک لیوان شیر کم چرب یا ماست کم قند هم می تواند به شما یاری کند.

در این زمینه بخوانید:

زیاد هوس شیرینی خوردن می کنید؟ این مطلب را بخوانید

10 نوشیدنی سرطان زا که باید از خوردن آن اجتناب کنید

بگذارید پروتئین به شما یاری کند

خوردن پروتئین یکی از راه های آسان مهار کردن هوس شکر است. غذاهای حاوی پروتئین آهسته هضم می شوند و باعث می شوند که شما کم کم احساس سیری کنید. پروتئین باعث نمی گردد قند خون شما بالا برود. بعلاوه می توانید برای کسب پروتئین از مرغ ، ماست کم چرب، تخم مرغ، آجیل و لوبیا بهره ببرید.

مصرف فیبر؛ یک راه چاره مناسب

فیبر از بسیاری از جهات به مبارزه با هوس شکر یاری می نماید. فیبرها تا زمان مناسبی ما را سیر نگاه می دارند و انرژی بالایی به ما می دهند. فیبرها با توجه به اینکه قند خون شما را بالا نمی برند، باعث گرسنگی ناگهانی شما نمی شوند. میوه، سبزیجات و غلات کامل را انتخاب کنید.

ورزش؛ از بین بردن هوس شکر

ورزش می تواند به از بین بردن هوس شکر یاری کند و روش غذا خوردن را تغییر دهد. شما وقتی ورزش می کنید کم کم احساس بهتری خواهید داشت و غذاهای سالم تری می خواهید. هر ورزشی که دوست دارید، اعم از پیاده روی، دوچرخه، یا شنا را انجام دهید. از زمان کم تر آغاز کنید تا حداقل هفته ای 150 دقیقه آن را بالا ببرید.

منابع: makeyourbodywork، webmd

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1183

به "اعتیاد به شکر؛ چگونه از این وابستگی رها شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتیاد به شکر؛ چگونه از این وابستگی رها شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید