احتمال ظهور القاعده در کنار طالبان؛آیا کابل در حال سقوط است؟

به گزارش خیمه نیوز، پیشروی های گروه طالبان در سایه خروج نیروهای بیگانه از خاک افغانستان همچنان ادامه دارد؛ وضعیتی که نگرانی ها نسبت به سقوط دولت مرکزی و پیامدهای ناشی از آن را افزایش داده است.

احتمال ظهور القاعده در کنار طالبان؛آیا کابل در حال سقوط است؟

ابوالفضل خدائی: با ادامه فرایند خروج نیروهای خارجی از افغانستان جنگ در این کشور شدت گرفته است بنابر آخرین گزارشات پیشروی طالبان در ولایت های شمالی شرقی از جمله بدخشان ادامه دارد. بعلاوه ادامه درگیری در مزر اسلام قلعه میان ایران و افغانستان باعث قطع اینترنت در هرات شده است. بر اساس گزارش شبکه الجزیره طالبان یک پایگاه نظامی در کابل را هم تصرف نموده است.

به گزارش خبرگزاری آواپرس، ولسوالی سروبی ننگرهار تازه به دست طالبان سقوط نموده است و در لوگر هم ولسوالی خروار، برکی، چرخ و چندین منطقه ها دیگر عملاً در دست طالبان است و سقوط ولسوالی ها و پیشروی های مخالفان دولت همچنان ادامه دارد. بعلاوه مسئولان امنیتی در ولایت پروان می گویند که جنگجویان طالبان شب گذشته بر پایگاه نظامی بگرام حمله کردند که این حمله به وسیله نیروهای امنیتی دفع شده است. فرمانده پلیس این ولایت اعلام نمود که طالبان شب گذشته از بخش های ولسوالی کوه صافی بر این پایگاه حمله کردند و این درگیری چندین ساعت ادامه داشت.آنها منطقۀ ژاله از مربوطات ولسوالی بگرام و در 12 کیلومتری این پایگاه رسیده بودند اما نیروهای امنیتی و خیزش های مردمی این حمله را مهار کردند.

مقام های محلی در ولایت غور می گویند که صدها تن از زنان این ولایت، برای مقابله با گروه طالبان سلاح برداشتند. این زنان می گویند که تا آخرین لحظه در برابر طالبان می جنگند. این زنان در کنار فرزندان و برادران خود در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی می جنگند و اطمینان دادند که تا آخرین مرمی در برابر طالبان ایستادگی خواهند کرد. در همین حال، در یک اعلامیه دفتر والی غور آمده است که این زنان هشدار داده اند که نمی خواهند دوران حاکمیت رژیم طالبان در نیمه دوم دهه 90 میلادی دوباره تکرار گردد.در این اعلامیه به نقل از زنان ولایت غور آمده است که آنان از نظام جمهوریت در مقابل امارت اسلامی طالبان حمایت می نمایند.ولایت غور در زون غرب کشور، یکی از ولایت های ناامن است که جنگ جویان گروه طالبان اخیرا ولسوالی های شهرک، تولک، ساغر و دولینه این ولایت را تصرف نموده اند.

در همین حال نشریه فوربس گزارش داد طالبان در هفته های اخیر به حدود 715 خودروی هاموی و دیگر خودروهای سبک به اضافه ده ها خودروی زرهی و سیستم های توپخانه ای سنگین دسترسی پیدا نموده است. فوربس به نقل از اوریکس گزارش داد دو عدد از تانک های ارتش ملی افغانستان، ده ها سیستم موتوری و سلاح های ضد هواپیما، که تعدادی از آنها از جنگ جماهیر شوروی سابق- افغانستان در دهه 1980 میلادی به جامانده اند، 17 خمپاره انداز دی-30، 122 میلی متر، 141 کامیون نویستار اینترنشنال آمریکایی، 21 خودروی زرهی مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین، بلدوزر، بیل مکانیکی و دیگر تجهیزات جزو تجهیزاتی است که به دست طالبان افتاده است.همراه این گزارش، فیلم ها و تصاویر زیادی از نیروهای امنیتی افغان در حال تسلیم تسلیحات و تجهیزات به طالبان وجود دارد که در رسانه های اجتماعی هم منتشر شده اند.

روز گذشته هم منابع امنیتی افغانستان اعلام نمودند انفجار در برابر ساختمان استانداری قندهار در جنوب افغانستان دو کشته و یک زخمی بر جا گذاشت. این انفجار در برابر ساختمان استانداری قندهار به وقوع پیوست که خودروی حامل رییس دفتر استاندار قندهار هدف انفجار مین مغناطیسی نهاده شد که براثر آن منصور احمد رییس دفتر استاندار قندهار همراه یک نگهبان استانداری کشته شدند و یک نگهبان دیگر زخمی شد. علاوه بر تشدید جنگ در میدان های جنگ افغانستان، ترورهای هدفمند مسوولان و کارکنان دولت این کشور هم ادامه دارد.

بعلاوه بر اثر انفجار مین کار گذاشته شده در کنار جاده در شهر گردیز مرکز استان پکتیا، در افغانستان دو زن و دو کودک کشته شدند. پلیس پکتیا، طالبان را مسوول این مین گذاری دانست، هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است. بعلاوه نیروهای پلیس افغان چهار مین کارگذاشته شده دیگر را در محل وقوع انفجار کشف و خنثی کردند. وزارت دفاع افغانستان بعلاوه اعلام نمود صد و چهل و سه عضو طالبان در عملیات شبانه روز گذشته نیروهای ارتش افغانستان در استان های ننگرهار، قندهار، هرات، غور، فراه، سمنگان، هلمند، بدخشان و کابل کشته و صد و بیست و یک نفر از آن ها زخمی شدند.

در پی این ناامنی ها و سقوط شهرها در استان بلخ افغانستان، کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر مزارشریف مرکز این استان تعطیل و تخلیه شد. گفته می گردد کنسولگری های ترکیه و پاکستان هم در شهر مزار شریف تعطیل شده است.

آمریکا برای سناریوی سخت آماده می گردد

به گزارش پالیتیکو در حالی که طالبان کنترل خود بر منطقه ها مختلف اطراف مرکز را تقویت می نماید، با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این کشور وارد یک دالان تاریک شده و سفارت آمریکا در کابل از همه طرف در معرض خطر قرار می گیرد. همزمان بعضی دیپلمات های آمریکایی بر این باور هستند که نمی توان به دوام این دولت ضعیف افغان اعتماد کرد چه برسد به حمایت این دولت از هیئت های دیپلماتیکی که باید در این کشور باقی بمانند. به نظر می رسد سفارت آمریکا همچنان در حالت آماده باش است و که یک نقشه راه فوق العاده که متعلق به سه سال قبل است، رو نموده که مهمترین سناریوهایی را که احتمالا دیپلمات های آمریکایی در صورت بروز هر گونه شرایط فوق العاده ای با آنها روبرو شوند، مطرح نموده است. از مهمترین نکات این نقشه راه، اجرای یک حمله تروریستی در داخل کابل و یا منطقه ها اطراف مرکز و یا حتی شروع درگیری هایی خشونت آمیز باشد که محدوده امنیتی سفارت را به خطر بیندازند، البته این هیات دیپلماتیک برای خطرات یاد شده و مقابله با آنها آماده شده است.

واشنگتن پست: ارتش افغانستان یا از بین می رود یا تسلیم می گردد

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به آنالیز تحولات میدانی افغانستان پرداخته است. این روزنامه آمریکایی نوشت: در صورت ادامه فرایند فعلی، آینده ناخوشایندی پیش رو خواهد بود. بدون حضور مشاوران و پشتیبانی هوایی ایالات متحده، واحدهای ارتش افغانستان به وسیله طالبان نابود می شوند یا بدون جنگ تسلیم می شوند. دولت با ناامیدی شبه نظامیان بومی افغانستان را برای حضور در جنگ دعوت نموده است که خطر درگیری ها و هرج و مرج، سرقت های مسلحانه و راهزنی بیشتر را در برخواهد داشت که پیش تر افغانستان آن را در دهه 1990 تجربه نموده بود. حتی با این گونه حمایت ها دولت نمی تواند ادامه دهد و ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا می گوید پس از خروج نیروهای نظامی از افغانستان دولت این کشور ظرف 6 تا 12 ماه سقوط خواهد نمود. اگر این اتفاق بیفتد، نه تنها افغان ها در معرض خطر قرار می گیرند بلکه القاعده هم می تواند پایگاه های خود را در این کشور احیا کند.

بعلاوه موجی از پناهجویان احتمالاً سرازیر خواهد شد و همسایگان خود مانند پاکستان را بی ثبات نموده و در مرزهای اروپا تجمع گسترده می نمایند. رقبای ایالات متحده مانند ایران ، چین و روسیه می توانند نتیجه بگیرند که بایدن توان ایستادگی و از متحدان جنگ زده ایالات متحده مانند عراق، تایوان و اوکراین را ندارد.

>>> این مطالب را هم بخوانید:

بزرگترین چالش منطقه ای؛ رئیسی با شرق و غرب ایران چه می نماید؟

مشکل اصلی طالبان چیست؟

کابوس بازگشت طالبان

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1071

به "احتمال ظهور القاعده در کنار طالبان؛آیا کابل در حال سقوط است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ظهور القاعده در کنار طالبان؛آیا کابل در حال سقوط است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید