9 کاربرد جاروبرقی که احتمالا تا به حال فکرش را هم نمی کردید!

به گزارش خیمه نیوز، جاروبرقی یکی از پرکاربردترین و مفیدترین وسیله هایی است که در خانه دارید اما احتمالا از بسیاری از کاربردهای آن بی خبرید. این وسیله برقی ضروری خانه، غیر از جارو کردن کارهای دیگری هم انجام می دهد. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید تا در خصوص کاربردهای پنهان جاروبرقی بیشتر بخوانید.

9 کاربرد جاروبرقی که احتمالا تا به حال فکرش را هم نمی کردید!

جاروبرقی چه کاربردی دارد؟

شاید از تماشا سوال تعجب نموده باشید. مهم ترین کاربرد جاروبرقی، تمیز کردن محیط و جارو کردن گردوغبار است. اما همین جارو برقی که بیشتر اوقات فقط با زدن یک دکمه از آن استفاده می کنیم، می تواند قابلیت های مختلفی داشته باشد که کمتر از آن استفاده می کنیم. حتی برای جارو کردن هم معمولا از تمام امکانات این وسیله استفاده نمی کنیم.

جارو برقی چند سری مختلف دارد و هر کدام برای جارو کردن بخشی از خانه مناسب است. اگر عادت دارید که همواره از یکی از آن ها استفاده می کنید، دفعه بعد برای نظافت منزل از تمام امکانات جارو برقی بهره ببرید. متوجه می شوید که نظافتی راحت تر و موثرتر خواهید داشت.

9 کاربرد شگفت انگیز جارو برقی غیر از جارو کردن

غیر از جارو کردن می توانید از همین وسیله برای کارهای دیگر بهره ببرید. مثلا:

1. پیدا کردن اشیای کوچک گم شده

حتما برای شما هم پیش آمده است که اشیای کوچکی مثل پیچ، زیورآلات و… را در خانه گم نموده اید. این اشیای کوچک را معمولا نمی توانید به راحتی پیدا کنید چون معلوم نیست که کجا افتاده اند. گاهی اقات هرگز آن شیء کوچک گم شده پیدا نمی شود و شاید چند سال بعد دوباره آن را جایی ببینید.

به جای دور زدن در گوشه و کنار خانه و استفاده از ذره بین برای پیدا کردن اشیای کوچک، از جاروبرقی بهره ببرید. ابتدا سری جاروبرقی را جدا کنید و فقط از لوله آن بهره ببرید. یک جوراب نازک روی لوله جاروبرقی بکشید. می توانید به جای جوراب نازک از لگ های نازک، توری و حتی تی شرت های نازک هم بهره ببرید. آن را دور لوله جاروبرقی با کش محکم کنید تا با مکش جاروبرقی، وارد لوله آن نشود.

حالا جاروبرقی را روشن کنید و لوله را در تمام قسمت های خانه بچرخانید. اگر چیزی که دنبالش می شد همان جا باشد، به جوراب می چسبد.

2. تمیز کردن بالش ها و کوسن ها

ما در طول روز دائما عرق می کنیم و کثیف می شویم و این آلودگی ها و عرق ها را به مبل، کوسن، بالش و هر چیزی که با آن ها تماس داریم، منتقل می کنیم. بسیاری از اشیایی که هر روز به آن ها دست می زنیم بسیار آلوده هستند و بوی نامطبوعی دارند ولی ما به مرور زمان دیگر متوجه بوی نامطبوع و ظاهر آلوده آن ها نمی شویم. اما اگر کسی از بیرون وارد اتاق خوابمان شود، متوجه بوی ناخوشایند رخت خواب می شود.

کوسن ها و بالش ها چون دائما با دست و بدن ما در تماس هستند، خیلی زود کثیف می شوند. از جاروبرقی می توانید برای تمیز کردن و خوش بو کردن آن ها بهره ببرید. برای این کار، مقداری جوش شیرین را روی آن ها بپاشید. بعد با یک دستمال نم دار، آن را روی تمام قسمت های کوسن و بالش پخش کنید. یک ساعت صبر کنید تا خشک شود. بعد تمام قسمت ها را جاروبرقی بکشید.

با این کار متوجه می شوید که پارچه کوسن ها و بالش ها روشن تر و شفاف تر می شوند و بوی نامطبوع آن ها از بین می رود. البته این کار، جای شستن کاور بالش و کوسن را نمی گیرد ولی اگر می خواهید در مدت زمان کوتاه تر، کوسن هایی تمیز و خوشبو داشته باشید، راهکار خوبی است.

3. آرام کردن نوزاد

این مورد ممکن است عجیب به نظر برسد ولی یک حقیقت ثابت شده است که نویز سفید می تواند نوزادان را آرام کند و آن ها را به خواب ببرد. نویز سفید صداهای ممتد و نامشخصی است که ریتم یکنواخت دارد؛ مثلا صدای برفک تلویزیون یا صدای همهمه جمعیت از فاصله دور. صدای جاروبرقی درست می تواند مثل یک نویز سفید برای نوزادان باشد. این بار اگر نوزاد شما ناآرام شده بود و خودتان هم کارهای زیادی برای انجام دادن داشتید، کارهایتان را از جاروبرقی کشیدن آغاز کنید.

بعد از چند دقیقه متوجه می شوید که کودک آرام شده و حتی به خواب رفته است.

4. تازه کردن هوای اتاق

ما بعد از مدتی حضور در یک محیط، به بوهای آن عادت می کنیم. در واقع در منزل خودمان، متوجه بوهایی که به مشام می رسد، نمی شویم. در خانه ما ممکن است بوهایی به مشام برسد که اگر جای دیگه با آن برخورد کنید، بسیار ناخوشایند باشد ولی در خانه متوجه آن نمی شوید. اما این متوجه نشدن بوی محیط، به معنی وجود نداشتن آن نیست.

اگر می خواهید فضای خانه شما همواره خوشبو باشد، می توانید از وسایلی مثل خوشبونماینده های هوا، عود و… بهره ببرید. اما یک روش ساده تر هم وجود دارد. جارو برقی یک سیستم بزرگ فیلتر هوا دارد. برای استفاده از این سیستم فیلتر هوا، قبل از این که جارو کردن خانه را آغاز کنید مقداری پنبه را به عصاره ای خوش بو آغشته کنید و آن را داخل کیسه جاروبرقی بیاندازید.

با این روش وقتی از اتاقی به اتاق دیگر می روید، جاروبرقی شما هوای کهنه و بدبویی را که در آن زندگی می کنید می مکد، گرد و غبار و خاک را فیلتر می نماید، سپس آن ها را به بیرون پمپ می نماید. با اضافه کردن تکه ای پنبه معطر، هوای خانه خوشبو می شود.

5. کم کردن حجم کیسه ها

یکی از کاربردهای جاروبرقی مکیدن هوا و کم کردن حجم کیسه هایی است که در آن وسایل خود را می گذارید. مثلا کیسه هایی که در آن رخت خواب می گذارید یا برای کم کردن حجم وسایل سفر خود از آن استفاده می کنید. کیسه های پلاستیکی مخصوصی هم برای این کار وجود دارد که می توانید تهیه کنید، لباس، رخت خواب و… را داخل آن بگذارید و بعد با نگه داشتن جاروبرقی در ورودی کیسه و مکیدن هوا، حجم آن را کم کنید. اما کیسه های پلاستیکی معمولی هم اگر سوراخ نداشته باشند، می توانند برای همین منظور مورد استفاده قرار بگیرند.

6. جمع کردن موی حیوانات خانگی

یکی از دلایلی که باعث خراب شدن ماشین های لباس شویی می شود، جمع شدن موی اضافه در آن است. برای همین قبل از شستن روتختی ها، روفرشی ها و هر آن چیزی که حیوانات خانگی روی آن رفت و آمد می نمایند، حتما آن را جاروبرقی بکشید.

علاوه بر جارو کردن زیراندازها و روتختی ها، برای جارو کردن موهای خود حیوانات خانگی که هنوز روی بدن آن ها است می توانید از جاروبرقی بهره ببرید. سری های مخصوصی برای این کار وجود دارد که از فروشگاه های مربوط به حیوانات خانگی می توانید تهیه کنید. با این وسیله و با شدت کم جاروبرقی می توانید موهای بدن حیوان خانگی را که به زودی می ریزند، از روی بدن او جمع کنید.

7. تمیز کردن وسایل آشپزخانه

جاروبرقی برای تمیز کردن وسایل آشپزخانه هم مفید است. از قلم نیاندازید که برای استفاده از جاروبرقی در آشپزخانه، حتما وسایل برقی را از برق بکشید.

  • از جاروبرقی برای تمیز کردن گرد و غبار روی کویل یخچال و کندانسور آن بهره ببرید. با این کار، بازده یخچال شما بیشتر می شود، کارآمدتر کار می نماید و دما را سردتر و ثابت نگه می دارد.
  • فضاهای بین لوازم خانگی و کابینت ها یعنی جاهایی که دست نمی رسد، با یکی از سری های جاروبرقی که باریک تر است، تمیز کنید. تمیز کردن خرده های غذا از این قسمت ها مانع از تجمع حشرات می شود.

8. تمیز کردن کیبورد

کیبورد کامپیوتر جایی است که معمولا سخت تمیز می شود. اگر عادت داشته باشید که موقع کار کردن با کامیپوتر چیزی بخورید، احتمال زیر کلیدهای کیبورد پر از خرده های مواد غذایی و گردوغبار است. با استفاده از جارو برقی می توانید کیبورد را تمیز کنید و تمام خرده ریزها را از لای کلیدهای آن بیرون بکشید.

9. تعمیر فرورفتگی های فرش

وقتی وسایل سنگین را برای مدت طولانی روی فرش می گذارید، باعث ایجاد فرورفتگی در فرش می شود. شاید به خاطر همین فرورفتگی ها، از تغییر دکوراسیون و جابه جا کردن وسایل منزل صرف نظر نموده باشید.

با جاروبرقی می توانید این فرورفتگی ها را اصلاح کنید. بعد از برداشتن وسایل سنگین، ابتدا مقداری یخ روی فرورفتگی بگذارید و اجازه دهید که آب شود. آب سرد باعث باد کردن پرزهای فرش می شود. بعد از خشک شدن محل، روی این قسمت جاروبرقی را با بیشترین قدرت، نگه دارید. بعد از یک یا دو بار انجام این کار، فرش به حالت اول برمی شود.

منابع: Thespruce, Lifehacker

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1406

به "9 کاربرد جاروبرقی که احتمالا تا به حال فکرش را هم نمی کردید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 کاربرد جاروبرقی که احتمالا تا به حال فکرش را هم نمی کردید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید