مسافران تعطیلات عید فطر توجه نمایند: تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی شیراز و چند شهر دیگر

به گزارش خیمه نیوز، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از ازدحام مسافر و تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی در شهر شیراز اطلاع داد و بیان کرد: ظرفیت اسکان مسافر در شهرهای اصفهان، مشهد، سنندج و همدان و بعلاوه استان های مازندران و گیلان درحال تکمیل است و مسافران شهرهای دیگری را برای اسکان و سفر انتخاب نمایند.

مسافران تعطیلات عید فطر توجه نمایند: تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی شیراز و چند شهر دیگر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا: مصطفی فاطمی که مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز هست، براساس آماری که از اقامتگاه های رسمی از جمله هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، بومگردی، هتل بوتیک و مجتمع ها و کمپ های گردشگری دریافت نموده است، شرایط اسکان و ازدحام مسافران در شهرها و استان ها را در گفت وگو با ایسنا تشریح کرد و اضافه کرد: در تعطیلات پیش رو بیشترین ازدحام مسافران در شهر شیراز است که تقریبا تمام مراکز اقامتی آن تکمیل شده و بیشترین نگرانی برای سفر به این منطقه است. از همین رو، شهرهای مرودشت، سپیدان، اقلید و بوانات در شمال استان فارس و شهرهای خفر، جهرم، لار، لامرد، کازرون، داراب و فیروزآباد در جنوب استان فارس به عنوان شهرهای مکمل و جایگزین برای اقامت مسافران شیراز پیشنهاد می گردد.

او اضافه کرد: در بسیاری از این شهرها بومگردی ها و اقامتگاه های مناسبی وجود دارند که هنوز ظرفیت خالی دارند. از طرفی، شهر لامرد بسیار به دریا نزدیک است و برای علاقه مندان به این نوع جاذبه، گزینه خوبی برای سفر می تواند باشد.

فاطمی ادامه داد: ظرفیت اقامت در مراکز رسمی استان های لرستان، آذربایجان شرقی و کرمان نیز به بالای 80 درصد رسیده و در باقی استان ها نیز کمتر از 70 درصد ظرفیتِ اقامتگاه ها تکمیل شده است.

پیشنهادهایی برای مسافران غرب

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بعلاوه با اشاره به استقبال از سفر به بعضی شهرهای غربی کشور از جمله لرستان، همدان و سنندج که ظرفیت اقامتی آن ها نیز رو به تکمیل است، برای جایگزین استان های آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و زنجان را با توجه به ظرفیت اقامتی آن ها که هنوز خالی است، برای افرادی که علاقه دارند به غرب ایران سفر نمایند، پیشنهاد کرد.

پیشنهادهایی برای مسافران شرق و مرکز ایران

فاطمی بعلاوه درباره شرایط سفر به شرق و مرکز ایران، گفت: با توجه به شرایطی که مراکز اقامتی شیراز و اصفهان دارد استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد و حتی کرمان در بافت مرکزی و شرق ایران هنوز ظرفیت برای اسکان و سفر در تعطیلات عید فطر دارند.

پیشنهادهایی برای مسافران شمال

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی بعلاوه درباره مسافرانی که قصد سفر به شمال کشور را دارند با توجه به تکمیل ظرفیت اسکان مراکز اقامتی در استان های مازندران و گیلان، برای جایگزین، استان های خراسان شمالی، گلستان، اردبیل، البرز و سمنان را پیشنهاد کرد و گفت: متاسفانه جاذبه ها و زیبایی های استان خراسان شمالی هرگز دیده نمی گردد، درحالی که گزینه بسیار جذابی برای سفر است. استان گلستان هم که جغرافیایی مشابه گیلان دارد. علاوه بر این، استان اردبیل با وجود شهر سرعین که تراکم اقامتگاه های آن بالا است گزینه جذابی برای آن دسته از مسافرانی است که به اقلیم شمال ایران علاقه دارند.

پیشنهادهایی برای مسافران جنوب

او درباره شرایط سفر به جنوب ایران نیز گفت: به جز جزایر خلیج فارس و چابهار که ظرفیت اسکان آن ها به بالای 80 درصد رسیده است، بقیه شهرهای جنوبی مسئله ای برای پذیرش مسافر ندارند.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بعلاوه درباره هشدار سازمان هواشناسی برای سفر در تعطیلات عید فطر، اظهار کرد: سازمان هواشناسی بر این نظر است که پیش بینی وضع هوا در فصل بهار با توجه به تغییران ناگهانی سخت است، از همین رو مردم باید مراقبت بیشتری داشته باشند، شرایط آب و هوا را بیشتر رصد نمایند و مراقب تغییرات ناگهانی آب و هوا باشند.

سامانه 09629 برای اطلاعات سفر و گزارش شکایت

فاطمی بعلاوه از تشدید نظارت ها برای تعطیلات عید فطر اطلاع داد و گفت: تمام مرخصی های دستگاه های نظارتی برای تطعیلات پیش رو لغو شده است و کنترل ها بیشتر خواهد شد. علاوه بر این، سامانه 09629 برای ارائه اطلاعات سفر و دریافت گزارش ها و شکایت های مردمی فعال است.

فاطمی بعلاوه گفت: با توجه به حجم پیش بینی شده سفر در تعطیلات عید فطر، امکانات قطار، اتوبوس و هواپیماها به طور کامل پای کار آورده شده است تا جوابگوی احتیاج مسافران باشد. پلیس راه نیز قرار است تمام ظرفیت خود را برای کنترل راه ها به کار گیرند.

او بعلاوه یادآور شد: ستاد هماهنگی خدمات سفر برای نخستین بار است که همزمان با تعطیلات عید فطر فعال شده است. در سال های گذشته فعالیت این ستاد به تعطیلات نوروز محدود می شد و در تعطیلات دیگر عملا هماهنگی یا اقدام خاصی انجام نمی داد.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی در ادامه با بیان این که در تعطیلات پیش رو همچون نوروز به علت آن که مسائل آب و هوایی وجود ندارد، سفر در گستره بیشتری از کشور توزیع می گردد و نگرانی برای فشار جمعیت فقط در یک شهر و نقاط خاص کمتر است، تاکید نمود: برای مدیریت سفرها، پیگیری تعطیل شدن پنجشنبه راه حل بسیار مهمی است که باید پیگیری گردد؛ چرا که سامان دهی تعطیلات خاتمه هفته قطعا از حجم و فشار جمعیت مسافران در یک بازه زمانی محدود در نقاط خاصی از کشور، کم خواهد نمود.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1371

به "مسافران تعطیلات عید فطر توجه نمایند: تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی شیراز و چند شهر دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران تعطیلات عید فطر توجه نمایند: تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی شیراز و چند شهر دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید