غول آبیها در آستانه یک رکورد، شیخ استقلالی ها را شاد می کند؟

به گزارش خیمه نیوز، به گزارش خبرنگاران، شاید کمتر کسی در ابتدای فصل تصور می کرد مهاجم بلند قامتی که با مقداری اضافه وزن به تمرینات استقلال اضافه شد، بتواند برای این تیم تاریخ سازی کند. به خصوص وقتی او خیلی زود مقابل نفت مسجد سلیمان آسیب دید و هفته های زیادی را به دلیل همین آسیب دیدگی از دست داد.

غول آبیها در آستانه یک رکورد، شیخ استقلالی ها را شاد می کند؟

در حالی به استقبال هفته خاتمهی لیگ برتر می رویم که دیاباته با همه مصدومیت ها و دوری هایی که از میدان داشت، با 13 گل زده بالاتر از مغانلو، آل کثیر و سایر مدعیان در صدر جدول گلزنان واقع شده است. این بازیکن توانمند تنها 90 دقیقه فرصت دارد تا این موقعیت را در صدر جدول گلزنان حفظ کرده و به اولین آقای گل خارجی استقلال تبدیل شود.

در 18 دوره گذشته رقابتهای لیگ برتر دو بازیکن از استقلال در 3 دوره از لیگ عنوان آقای گلی را به دست آورده اند. ابتدا رضا عنایتی بهترین گلزن همه ادوار لیگ برتر که برای اولین بار عنوان آقای گلی را در اولین فصل لیگ برتر با ابومسلم به دست آورد، در دو فصل متوالی 84-83 و 85-84 با به ترتیب 20 و 21 گل آقای گل لیگ برتر شد.

آرش برهانی بهترین گلزن همه تاریخ استقلال نیز دومین آبی پوشی بود که این عنوان را برای سومین بار به نام استقلال ثبت کرد. این مهاجم در فصل 88-87 با 21 گل بهترین گلزن لیگ برتر شد و بعد از آن هیچ مهاجم آبی پوشی نتوانست آقای گل مسابقات شود و در صورتی که در خاتمه فصل شیخ دیاباته به این عنوان دست یابد، آبی ها را بعد 11 سال صاحب یک آقای گل دیگر کرده است.

دیاباته در صورت آقای گلی، سومین بازیکن استقلال است که برای چهارمین بار این عنوان را به اردوی آبی ها می آورد و اولین بازیکن خارجی این تیم است که به چنین عنوانی دست می یابد. هرچند دیاباته می تواند اولین آقای گل خارجی آبی ها باشد، اما نمی تواند اولین آقای گل خارجی لیگ برتر باشد چون پیش از او چند خارجی دیگر این عنوان را به دست آورده بودند.

هرچند مهند مهدی مهاجم پیشین و عراقی صنعت نفت برای اولین بار به عنوان یک خارجی آقای گل فوتبال ایران شد، اما این اتفاق پیش از شروع لیگ برتر به وقوع پیوست. اما نخستین خارجی که در لیگ برتر آقای گل شد، دنی (عرفان) اولروم مهاجم اهل کشور نیجریه بود که در فصل 86-85 با زدن 17 گل برای ابومسلم به صورت مشترک با مهدی رجب زاده از ذوب آهن به عنوان آقای گلی رسید.

عماد رضا دیگر مهاجم عراقی شاغل در فوتبال ایران بود که با پیراهن سپاهان و در فصل 89-88 و با زدن 19 گل آقای گل شد تا او دومین آقای گل خارجی لیگ برتر، دومین آقای گل عراقی و سومین آقای گل خارجی فوتبال ایران باشد.

در فصل 94-93 یک ماشین گلزنی برزیلی به اسم لوسیانو ادینهو در تراکتور سازی خوش درخشید و توانست با 20 گل بهترین گلزن فصل باشد. این بازیکن سومین آقای گل خارجی لیگ برتر، چهارمین آقای خارجی فوتبال ایران و نخستین آقای گل برزیلی در ایران بود.

مهاجمان برزیلی بعد از لوسیانو باز هم آقای گلی را در لیگ برتر تکرار کردند و درست در فصل 98-97 بود که دو مهاجم برزیلی به اسم کی روش استنلی و لوسیانو پریرا (شیمبا) از سپاهان و فولاد به صورت مشترک با 16 گل آقای گل لیگ برتر شدند.

شیخ دیاباته در صورت دست یافتن به عنوان آقای گلی لیگ برتر، نخستین بازیکن آفریقایی تباری خواهد بود که به این عنوان دست یافته است. عنوانی که شیخ تنها 90 دقیقه تا رسیدن به آن فاصله دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 485

به "غول آبیها در آستانه یک رکورد، شیخ استقلالی ها را شاد می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول آبیها در آستانه یک رکورد، شیخ استقلالی ها را شاد می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید