تمدید قرارداد گازی با ترکیه در دستور کار وزارت نفت است

به گزارش خیمه نیوز، امروز پس از امضای تفاهم نامه خط لوله تابش (تأمین بازار انرژی شرق)، جواد اوجی، وزیر نفت با بیان اینکه خط لوله تازه پروژه ای مالی است که روزانه 150 هزار بشکه فرآورده نفتی را منتقل خواهد نمود، این خط لوله فرآورده های نفتی فراوری پالایشگاه ستاره خلیج فارس را پس از طی سه استان به شمال شرق کشور انتقال می دهد.

تمدید قرارداد گازی با ترکیه در دستور کار وزارت نفت است

نکات مهم گفته های وزیر نفت را در زیر بخوانید:

- با پشتیبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک ملت بخش زیادی از منابع اقتصادی مورد احتیاج پروژه های نفتی کشور به ویژه در بخش پتروپالایشگاه ها تأمین خواهد شد. 370 میلیون یورو منابع ارزی این پروژه به وسیله بانک ملت تامین می گردد.

طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم در حال آنالیز کارشناسی و انجام کارهای آزمایشی است و هر زمان ابهام هایش رفع گردد، از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم گیری می گردد.

- امروز شاهد امضای تفاهم نامه خط لوله 95 کیلومتری انتقال فرآورده از رفسنجان تا مشهد برای انتقال فرآورده از ستاره خلیج فارس تا رفسنجان هستیم؛ با احداث این خط فرآورده سه استان را طی نموده و به مشهد می رسد، این پروژه اقتصادی است و از نظر امنیت انرژی بسیار حائز اهمیت است.

-این پروژه امروز با 370 میلیون یورو تامین اقتصادی به اجرا می رسد؛ اکنون بانک ها رسالت خود که بانکداری و پشتیبانی از پروژه های عمرانی، اقتصادی و حیاتی کشور است انجام داده و تامین اقتصادی می نمایند.

- پروژه های دیگری را نیز برای توسعه میادین نفتی و گازی خطوط انتقال و پتروپالایشگاهی در دستور کار داریم؛ کنسرسیومی از بانک ها شکل گرفته و به زودی تفاهم نامه ای برای تامین اقتصادی پتروپالایشگاه ها امضاء می گردد.

- نگاه صنعت نفت این است که تمام تجهیزات و مواد خام اعم از ورق، ایستگاه ها و تلمبه خانه از ظرفیت داخل استفاده گردد که برای پروژه امروز نیز همین مهم لحاظ شده است.

-حجم صادرات از خط لوله 95 کیلومتری انتقال فرآورده از رفسنجان تا مشهد است؛ روزانه 30 تا 40 هزار بشکه نفت گاز و یا بنزین از این خط صادر خواهد شد.

- درباره رقم ایده آل قیمت نفت براساس صحبت هایی که با کارشناسان اجرا شده به نظر رقم 80 تا 90 دلار ایده آل است که اعضای اوپک و اوپک پلاس نیز روی آن توافق نظر دارند و این عدد هم برای کشورهای صادرنماینده و هم کشورهای مصرف نماینده رقم خوبی است.

- تفاهم خوبی با طرف ترکمنی هم در بحث صدور خدمات فنی و مهندسی و هم فرآورده و نفت خام امضاء شد که امیدواریم هرچه زودتر وارد مرحله اجرایی گردد.

- تمدید قرارداد گازی با ترکیه جزو پروژه های مورد توجه و در دستور کار وزارت نفت و شرکت ملی گاز است. صادرات گاز به این کشور سال 2026 به اتمام می رسد و این هفته کارشناسان دو مجموعه از شرکت بوتاش و شرکت ملی گاز مذاکره می نمایند.

-درباره شرایط صادرات گاز به عمان تصمیمات خوبی اتخاذ شده و مذاکرات در حال اجرا است و امیدواریم برای صادرات گاز به واحد ال ان جی این کشور منجر به قرارداد گردد.

بعلاوه احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و داریی هم در حاشیه این نشست، با بیان این که ملاقات وزیر امور خارجه با همتای چینی به عنوان نقطه آغاز و نویدبخش است که در ماه آینده نه فقط در لایه کلیات بلکه در تفاهم های بلندمدت در حوزه بخشی نیز وارد انعقاد قراردادهایی می شویم.

او گفت: تا زمانی که تفاهم های بخشی آغاز نگردد، ثمرات تفاهمات 25 ساله برای هیچ یک از دو طرف قطعی نخواهد بود؛ اراده سیاسی جدی دولت سیزدهم این است که در کنار آن بتوانیم با سایر شرکای راهبردی نیز وارد تعاملات بلندمدت شویم که ظرف دو تا سه سال آینده ثمرات آن را خواهیم دید.

وزیر اقتصاد گفت: در سال های اخیر برای تامین اقتصادی پروژه های نفتی از محل منابع خارجی دچار مشکل و تنگنا بودیم اما اکنون نشان دادیم که روش تامین اقتصادی پروژه های بزرگ و ملی از داخل کشور هم میسر و باب آن باز است و با سرعت بیشتری انجام می گردد.

خاندوزی با اعلام اینکه حدود چهار میلیارد دلار کنسرسیوم متشکل از بانک های سراسر کشور در حال نهایی شدن است اظهار امیدواری کرد که با این دست تعاملات یاری کنیم تا نظام بانکی کشور در پشتیبانی از فراوری به ویژه پروژه های بزرگ و پیشران نقش ایفا نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1312

به "تمدید قرارداد گازی با ترکیه در دستور کار وزارت نفت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید قرارداد گازی با ترکیه در دستور کار وزارت نفت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید