برنامه ریزی برای آغاز طرح های توسعه میدان های گازی کرمانشاه

به گزارش خیمه نیوز، وزیر نفت گفت: تلاش داریم توسعه میدان گازی باباقیر که ظرفیت برداشت از آن روزانه 6 تا 7 میلیون مترمکعب گاز غنی برآورد شده است را به همراه دیگر میدان های کوچک استان کرمانشاه در دولت دوازدهم آغاز کنیم.

برنامه ریزی برای آغاز طرح های توسعه میدان های گازی کرمانشاه

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به کرمانشاه، بیژن زنگنه بعدازظهر امروز (شنبه، 18 بهمن ماه) در نشست اقتصاد مقاومتی در محل استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه استان کرمانشاه با اجرایی شدن طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب به عنوان چهارمین طرح پتروشیمی این استان به سومین قطب پتروشیمی کشور تبدیل می شود، اظهار کرد: ما چند کار برای کرمانشاه در نظر گرفتیم که فرصت های طلایی برای استان به شمار می آید.

وی با بیان اینکه اجرای 2 میلیارد دلار پروژه در منطقه گیلانغرب و سرپل ذهاب در نظر گرفته شده است، شرح داد: توسعه میدان های گازی از جمله امام حسن، باباقیر، بیستون و... برنامه ریزی شده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه تلاشمان این است توسعه میدان گازی باباقیر با ظرفیت برداشت روزانه 6 تا 7 میلیون مترمکعب گاز غنی را در این دولت آغاز کنیم، شرح داد: ظرفیت برداشت گاز از میدان بیستون روزانه حدود یک میلیون مترمکعب برآورد می شود، همچنین تلاش داریم گازهای همراه نفت در میدان های نفتی نفت شهر، سومار، دلاوران و سامان را جمع آوری و در یک پالایشگاه گازی نزدیک گیلانغرب شیرین سازی و جداسازی کنیم تاگاز متان به شبکه سراسری گاز کشور تزریق و بقیه برای خوراک پتروشیمی مصرف شود.

زنگنه شرح داد: برای اجرای این طرح ها با همکاری تنگاتنگ استانداری کرمانشاه مشاوره گرفته شده است، امروز هم برای مشاوره صنعتی با صنعتگران استان نشستی ترتیب داده است تا توانایی و ظرفیت صنعتی این استان بررسی شود.

وی یکی از مسائل بزرگ استان کرمانشاه را کمبود اشتغال عنوان و بر ضرورت تقویت واحدهای فنی و حرفه ای تاکید کرد و گفت: بسکمک از تخصص های مورد نیاز در استان موجود نیست بنابراین مجبوریم آنها را از جاهای دیگر هم تامین کنیم.

وزیر نفت ضمن اشاره به توسعه بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی در استان کرمانشاه گفت: هلدینگ خلیج فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) قرار است برای بخشی از طرح های پایین دست پتروشیمی از جمله طرح های اتیلن اکساید مورد استفاده در صنعت تولید لاستیک های مصنوعی در این استان 300 میلیون دلار سرمایه گذاری کند.

زنگنه ادامه داد: قرار است سه پارک کریستال ملامین، پلی اتیلن و متیل آمین ساخته شوند و بخشی از این طرح ها در اورمانات انجام می شود تا تعادل منطقه ای و عدالت جمعیتی هم برقرار شود.

وی ضمن ارائه پیشنهادی مبنی بر تهیه سامانه ای برای جذب سرمایه در استان کرمانشاه گفت: متاسفانه ظرفیت منابع استان چندان بالا نیست اما سعی کردیم از ظرفیت گاز موجود نهایت بهره را ببریم و در صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی کار خوبی می شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه 95 درصد استان کرمانشاه از نعمت گاز بهره مند هستند که البته توزیع گازرسانی یکسان نیست، افزود: 1500 میلیارد تومان برای گازرسانی در استان هزینه شده و اندکی منابع دیگر نیاز است تا تعادل گازرسانی در شهرستان های مختلف استان برقرار شود، گازرسانی امکان بزرگی برای توسعه صنعتی و حفظ محیط زیست فراهم کرده است.

زنگنه با تاکید بر لزوم کمک به توسعه استان کرمانشاه و مردم آن که در جنگ شاهد فداکاری های بسیار آنان بودیم، اظهار کرد: البته زمان زیادی از جنگ گذشته است، جهش اقتصادی بعضی از کشورها دنیا 30 سال هم نیست، حال باید همت و تلاش کنیم تا این استان توسعه یابد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 788

به "برنامه ریزی برای آغاز طرح های توسعه میدان های گازی کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای آغاز طرح های توسعه میدان های گازی کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید