بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد

به گزارش خیمه نیوز، سازمان فضایی ناسا گفت که بالگرد نبوغ بر سطح سیاره سرخ قرار گرفته و از فضاپیمای مادر یعنی مریخ نورد استقامت جدا شده است.

بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، مقامات آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در پاسادینا، کالیفرنیا روز یکشنبه اعلام کردند: بالگرد مریخی نبوغ با موفقیت بر سطح این سیاره قرار گرفت و سفر 471 میلیون کیلومتری آن به همراه مریخ نورد استقامت با قرار دریافت بر سطح این سیاره سرخ خاتمه یافت.

قرار است این بالگرد یک هفته دیگر بر فراز مریخ پرواز کند.

نبوغ که تنها 1.8 کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می کند و یک باتری قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزات خود در طول شب های سخت مریخ دارد. تا امروز نبوغ به مریخ نورد استقامت متصل بود و برای گرم نگه داشتن تجهیزاتش از انرژی هسته ای استقامت استفاده می کرد. اکنون این بالگرد از یک باتری داخلی برای تامین انرژی یک گرمگن مهم استفاده می کند.

باب بالارم مهندس ارشد پروژه نبوغ می گوید: این گرمکن می تواند دمای بخش های داخلی بالگرد را در حدود 45 درجه فارنهایت(هفت درجه سانتی گراد) نگه دارد. در حالی که دمای شب های مریخ می تواند به منفی 130 درجه فارنهایت (منفی 90 درجه سانتی گراد) برسد؛ این دستگاه به راحتی از اجزای اصلی بالگرد مانند باتری و برخی از تجهیزات حساس الکترونیکی در برابر سرمای شدید محافظت می کند.

مقامات ناسا اعلام کردند که انتظار می رود نبوغ اولین پرواز خود را روز 11 آوریل(22 فروردین) انجام دهد و داده های آن روز 12 آوریل به زمین می رسد. این بالگرد 85 میلیون دلاری اولین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و برای بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.

نبوغ دو دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استفامت نیز مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر 31 روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه جزرو انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول راستا آن 90 متر خواهد بود.

کاوشگر استقامت روز پنجشنبه 30 ژوئیه 2020 (نهم مرداد 1399) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا به امروز به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک ماموریت 2 ساله را برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آینده انسان ها بر سطح این سیاره سرخ انجام دهد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 907

به "بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید