نسخه جدید بازی Amnesia این سری را به اوج برمی گرداند

به گزارش خیمه نیوز، ساخت جدیدترین نسخه سری بازی های فراموشی که فراموشی: تولد دوباره (Amnesia: Rebirth) نام دارد تمام شده و حدود دو هفته بعد می توانیم این بازی را تجربه کنیم. جزئیات جدیدی همراه با تریلر پنج دقیقه ای گیم پلی این بازی منتشر شده اند که ما را برای این بازی حسابی هیجان زده کرده اند.

نسخه جدید بازی Amnesia این سری را به اوج برمی گرداند

به جرأت می توان استودیوی بازی سازی فریکشنال گیمز ( Frictional Games) را یکی از بهترین سازنده های بازی های ترسناک در تاریخ صنعت بازی های ویدیویی خطاب کرد. این استودیو کار خود را با ساخت سری بازی های پنامبرا (Penumbra) شروع کرد. بازی های سری پنامبرا که دوربین اول شخص و محیط های تنگ و تاریک دارند، با کم کردن قدرت بازی کن برای مبارزه با دشمنان، آثاری به شدت خوفناک هستند.

بازی فراموشی: تنزل تاریک (Amnesia: The Dark Descent) اثری بود که تبحر استودیوی فریکشنال گیمز را در ساخت بازی های ترسناک به همه اثبات کرد. این بازی با داشتن فرمول ارتقا یافته ای از بازی پنامبرا به یکی از بهترین بازی های ترسناک کل تاریخ تبدیل شد. بازی فراموشی مبارزه را به طور کامل کنار گذاشت و یک سیستم جدید با موضوع سلامت روانی (Sanity system) دربر داشت. این سیستم طوری است که با نگاه کردن به هیولاها یا قرار دریافت طولانی مدت در تاریکی، شخصیت بازی به سمت دیوانگی می رود و به گفته بازی هیولاها او راحت تر پیدا می کنند. حتی با رسیدن سطح دیوانگی به حداکثر ممکن شخصیت اصلی غش می کند و تا بازیافتن کمی از سلامت روانی روی زمین می ماند.

برخلاف بسیاری از بازی ها که تمام تلاش آن ها برای ترساندن بازیکن در پرکردن ناگهانی صفحه نمایش با یک هیولا خلاصه می شود، فراموشی از طریق داستانی درگیرکننده و اتمسفر نفس گیر، استخوان های ما را می لرزاند.

فراموشی یک دنباله به نام فراموشی: ماشینی برای خوک ها (Amnesia: A Machine for Pigs) دارد. دنباله این بازی به دست یک استودیوی کوچک چینی ساخته شد چون سازنده های اصلی بازی مشغول ساخت یک اثر ترسناک معرکه دیگر به نام سوما (Soma) بودند. ماشینی برای خوک ها به هیچ وجه لایق یدک کشیدن نام فراموشی نیست. این بازی که تمام چیزهایی که نسخه اول فراموشی را بی نظیر کرده بودند را دور انداخته و نه تنها ترسناک نیست، بلکه حتی بازی خوبی هم به شمار نمی رود. تنها نکته مثبت ماشینی برای خوک ها داستان جالب آن است که به لطف روایت بی سرو ته این بازی نمی تواند خودش را نشان دهد.

استودیوی فریکشنال گیمز بازگشته که دنباله حقیقی فراموشی را به جهانیان عرضه کند. تریلر گیم پلی جدیدی از این بازی منتشر شده که نویدبخش یک بازی باکیفیت دیگر از این استودیو است. کارگران این بازی و بقیه بازی های استودیوی فریکشنال گیمز، توماس گریپ (Thomas Grip) متنی راجع به بازی فراموشی تولد دوباره در وبلاگ پلی استیشن منتشر کرده که اطلاعات خوبی از گیم پلی بازی را به ما نشان می دهد. توماس گریپ را دوست داریم؛ زیرا نه تنها بازی های محشری را کارگردانی کرده، بلکه اطلاعات جالبی از ساخت بازی را در قالب متن، ویدیو یا حتی توضیحات داخل بازی منتشر می کند که این ها حسابی به درد بازی ساز های تازه کار می خورند. استودیوی فریکشنال گیمز دو قسمت اول سری فراموشی را متن باز کرده و می توانید به راحتی سورس کد این بازی ها را بررسی کنید. این کدها می توانند برای بازی سازهای مبتدی به شدت به درد بخور و آموزنده باشند.

  • 9 سال، 9 درس؛ چگونه بازی ترسناک بسازیم

تریلر گیم پلی بازی فراموشی، دوباره محیط های تنگ و تاریک این بازی را به ما نشان می دهد. محیط های این بازی شباهت زیادی به قسمت اول این سری دارند و کسانی که نسخه اول فراموشی را بازی کرده اند می دانند یکی از بهترین ویژگی های این بازی، محیط های آن هستند. البته در قسمتی از تریلر محیط های باز هم نشان داده می شوند ولی بعید می دانیم به جز اوایل بازی، محیط های باز زیادی در طول بازی ببنیم.

از مهم ترین نقاط قوت بازی های استودیوی فریکشنال گیمز داستان آن هاست و مطمئن هستیم این بار هم با یک داستان ترسناک خوب و روایتی جذاب روبه رو می شویم. داستان فراموشی: تولد دوباره شما را در نقش تَسی تریانون (Tasi Trianon) قرار می دهد. تسی در صحراهای الجزایر گیر افتاده. همان جایی که شخصیت های قسمت اول بازی فراموشی گوی های جادویی را پیدا می کنند و ماجرای این سری شروع می شود.

در تریلر قبلی بازی فراموشی تولد دوباره دیدیم که شخصیت اصلی در یک هواپیمای سقوط کرده به هوش می آید و تمام مسافران هواپیما به شکل عجیبی غیب شان زده است. حین به هوش آمدن صدایی مرموز می شنویم که تسی او را دکتر خطاب می کند. دکتر به تسی اخطار می دهد که حق عصبانی شدن یا ترسیدن ندارد چون برای بیماری او خوب نیست. به گفته کارگردان این بازی، تسی یک بیماری مرموز دارد که این بیماری هم از نظر داستانی هم از نظر گیم پلی یکی از قسمت های بسیار مهم بازی است.

همان طور که دکتر به تسی هشدار می دهد، ترسیدن بیماری او را وخیم تر می کند. این بیماری مشابه سیستم سلامت روانی است که در بازی فراموشی تنزل تاریک وجود داشت. البته سیستم بیماری تسی عمیق تر است و تأثیرات بیشتری روی فرایند بازی خواهد گذاشت.

مردن بازیکن در نسخه اصلی بازی فراموشی تنها شروع دوباره بازی نیست. بعد از مردن جای هیولاها تغییر می کند که جلوی تکراری شدن بازی گرفته و ترسناک بودن آن حفظ شود. در فراموشی تنزل تاریک بیماری تسی با شکست خوردن در بازی ارتباط دارد که اهمیت این سیستم را بیشتر می کند. این بیماری روی داستان بازی هم تأثیر دارد و می تواند خود تسی و حتی اطرافیان او را هم به خطر بیاندازد. در یکی از تصاویر منتشر شده از بازی شخصیت اصلی را در دهانه یک غار می بینیم و او یک عروسک در دست دارد. بعید نیست عروسک مربوط به فرزند تسی باشد و اطرافیان در خطری که از آن ها گفته شد، فرزند تسی را شامل شوند.

قسمت اول بازی فراموشی در قرن نوزدهم میلادی جریان داشت ولی نسخه جدید این بازی در حدود دویست سال پس از اتفاقات تنزل تاریک، در دهه 30 میلادی جریان دارند.

پس زمینه زمانی بازی فراموشی تولد دوباره باعث می شود دیگر از بسته های سنگ چخماق قسمت اول این سری خبری نباشد. در بازی فراموشی تنزل تاریک می توان با استفاده از بسته های سنگ چخماق محدودی که در محیط بازی پیدا می شوند، منابع نور محیطی را روشن کرد که علاوه بر ایجاد دید بهتر، جلوی کاهش سلامت روانی شخصیت بازی گرفته می شود.

در بازی فراموشی تولد دوباره، سنگ های چخماق جای خود را به کبریت ها داده اند. کبریت ها تأثیر بزرگی روی گیم پلی این بازی خواهند داشت و علاوه بر این که با آن ها می توان منابع نور محیطی را روشن کرد، خودشان منبع اصلی نور بازیکن خواهند بود. چراغ دستی هم در این بازی وجود دارد اما بعید می دانیم منابع زیادی برای آن وجود داشته باشد و احتمالا کبریت ها منبع اصلی نور خواهند بود.

کبریت های این بازی محدود هستند و مدیریت استفاده از آن ها می تواند یک چالش عالی و بسیار اعصاب خردکن باشد. همچنین کبریت ها راحت خاموش می شوند و حرکت سریع می تواند باعث خاموش شدن آن ها شود که استرس بازی را چند برابر می کنند. با توجه به سابقه و استعداد بالای اعضای کاربلد استودیوی فریکشنال گیمز، این مکانیک جدید می تواند صحنه های وحشت آور بسیار عالی خلق کنند و کابوس های خوبی برای ما رقم بزنند.

بازی فراموشی تولد دوباره قرار است در تاریخ 20 اکتبر (29 مهر) برای پلی استیشن 4 و کامپیوترهای شخصی از طریق استیم، اپیک گیمز و GOG منتشر شود و دوباره ما را در یک دنیای رعب انگیز غرق کند.

پیشنهاد می کنیم تریلر گیم پلی این بازی را از دست ندهید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 563

به "نسخه جدید بازی Amnesia این سری را به اوج برمی گرداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه جدید بازی Amnesia این سری را به اوج برمی گرداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید