سیزده بدر در قزوین کجا بریم ؟

به گزارش خیمه نیوز، قزوین یکی از شهرهای خوش آب و هوای ایران است. مکان های طبیعی این شهر در روز سیزده بدر شلوغ می گردد و مردم به دامان طبیعت می فرایند. با ما باشید تا بهترین مکان های طبیعی برای سیزده بدر در قزوین را معرفی نماییم.

سیزده بدر در قزوین کجا بریم ؟

جاذبه های طبیعی قزوین برای سیزده به در

مکان های طبیعی برای سیزده بدر در قزوین موضوع مورد بحث ماست. استان قزوین متشکل از سه منطقه متمایز و معین کوهستانی، کوهپایه ای و دشتی است و مناطق کوهستانی به صورت کمربند ناپیوسته ای، نواحی شمالی، جنوبی و غربی آن را تحت پوشش خود قرار داده است.

مناطق کوهستانی این استان آب مورد احتیاج اراضی دشتی را تأمین می نماید. این استان دارای آب و هوای متنوعی در طیف بیابانی، نیمه بیابانی، سرد و معتدل کوهستانی و گرم و نیمه مرطوب است.

بهترین جا برای سیزده بدر در قزوین

1. روستای مغانک قزوین مکانی عالی برای سیزده به در

مغانک نام روستایی خوش آب و هوا و ییلاقی در دامنه یکی از کوه های سر به فلک کشیده رشته کوه البرز، در منتهی الیه مرز شمال غرب استان قزوین و در بخش طارم سفلی نهاده شده است.

این روستا در منطقه ای نسبتا مرتفع قرار داشته به طوری که ارتفاع آن از سطح آب های آزاد حدود 1600 متر است.

امتداد شیب ملایم دامنه کوه در غرب روستا از دیرباز مورد توجه ساکنین نهاده شده و تبدیل به اراضی کشاورزی و باغات میوه شده است و به نام های توتستان عظیم و توتستان کوچک خوانده می گردد.

علت آن این است که در روزگاران قدیم و حتی تا سال های نه چندان دور درختان توت بسیاری در این دو محل بوده است البته بقایای آن درختان قدیمی کم و بیش در حال حاضر قابل مشاهده است.

2. الموت بالا جایی فوق العاده برای سیزده بدر در قزوین

الموت بالا با مکان های ناب و چشم اندازهای دلربای هزار رنگ و قرار داشتن در منطقه ای سخت گذر، بهشت ناشناخته ایران است. این منطقه زیبا و بکر سردسیری در شمال شرق بخش الموت شرقی شهرستان قزوین، هم مرز استان مازندران است.

اینجا محیطی آرام و زیبا و دور از آلودگی های صنعتی و همچنین بصری برای دوستداران طبیعت و آنانی است که دوست دارند ریه های خود را از اکسیژن سالم و پاک پر نمایند، اگرچه سختی راه های دسترسی و کمبود زیرساخت های رفاهی موجب شده تا این محل کمتر مورد توجه گردشگران قرار گیرد، اما مکان خوب برای سیزده بدر در قزوین است.

مناظر زیبا و چشم اندازهای شگفت انگیز همچون آبشارها و چشمه سارها، کوه های سربه فلک کشیده پوشیده از برف، دشت های سرسبز و گلزارها، صخره های سنگی زیبا، چشمه های آبگرم و معدنی، دره های مه آلود و پوشش جنگلی متراکم در کنار روستاهایی با بافت سنتی و معماری پلکانی این مکان را به بهشت طبیعت گردی تبدیل نموده است.

دسترسی به الموت بالا از معلم کلایه و شرق بخش الموت شرقی شهرستان قزوین میسر است، البته از سمت جنوب غرب استان مازندران نیز می توان به این سرزمین زیبا رسید.

بیشتر گردشگران این مکان پر راز و رمز کوهستانی که برای رسیدن به آن باید از راه های پر پیچ و خم گذشت را کوهنوردانی تشکیل می دهند که برای صعود به قله 4 هزار و 175 متری استان قزوین ترجیح می دهند در الموت بالا دمی بایستند و از زیبایی های خیره نماینده لذت برند.

3. پارک ملاخلیلا قزوین محلی عالی برای سیزده بدر

یکی از عظیم ترین پارک های قزوین که در جهت رفت و آمد مسافران نهاده شده است، بوستان ملاخلیلا است که به تازگی و طی چند سال اخیر افتتاح شده است. این پارک روزانه میزبان شهروندان و مسافران زیادی است که به شهر قزوین سفر می نمایند.

این بوستان از نظر وسعت دومین بوستان عظیم شهر قزوین به شمار می رود طوری که مساحت آن بالغ بر هفت هکتار است. همچنین محل مناسبی برای اسکان خانوادگی است چرا که به صورت محافظت شده و دارای درب ورودی و خروجی است.

تمامی امکانات خدماتی و رفاهی از قبیل سرویس بهداشتی، بوفه، محل استراحت، آلاچیق، محل بازی بچه ها، بناهای تاریخی و گردشگری شبیه سازی شده متناسب با شهر قزوین و … در آن وجود دارد که لحظات خوشی را برای شما به ارمغان می آورد.

4. پارک ملت پارک فوق العاده برای سیزده بدر در قزوین

یکی از پارک های قزوین که قدمتی بسی طولانی دارد و در دوران صفویه بنا شده است پارک ملت قزوین است که محل مناسب برای اسکان مسافران برای دایر کردن چادر و … به شمار می رود.

این بوستان سرسبز در گذشته به عنوان یک بازیگاه عظیم شهری شناخته می شد ولی طی چند سال اخیر از سال 1390 به بعد تغییر کاربری داده وسایل بازی آن منجمله چرخ فلک و … آن به بیرون شهر برده شد.

پارک ملت قزوین دارای یک بازیگاه برای بچه ها به همراه دریاچه مصنوعی است که تعدادی قایق و حیواناتی همچون گاز و اردک نگهداری می گردد که تماشا شنا کردن آنان لذت بخش است؛

علاوه بر این در این پارک درختان کهنسال زیادی به همراه فضای سبز دلنشین وجودی دارد که محل دنج و راحتی برای سیزده بدر در قزوین به شمار می رود که از امنیت خوبی نیز برخوردار است.

5. دریاچه اوان مکان بینظیر برای سیزده بدر در قزوین

دریاچه اوان در استان قزوین و در منطقه معروف الموت نهاده شده است. این دریاچه هشتاد و نهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 20 بهمن 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران نهاده شد.

بستر دریاچه مملو از لجن و رسوبات ته نشین شده می باشد که حالت چسبندگی بسیاری دارد. از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می گردد که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است.

در تابستان این دریاچه محل ماهی گیری، آب تنی و قایقرانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است.

6. چشمه یله گنبد قزوین جایی باصفا برای سیزده به در

یله گنبد یکی از دهات دهستان قاقازان در بخش ضیاءآباد شهرستان قزوین است. چشمه یله گنبد در پانزده کیلومتری شمال این ده نهاده شده است و راه دسترسی به آن سخت و کوهستانی است.

این چشمه در کف دره ای که از آن رود خانه کوچکی عبور می نماید و به رودخانه شاهرود می ریزد، از دل زمین بیرون می آید. آب چشمه معدنی یله گنبد از دسته آب های معدنی بیکربناته کلسیک آهن و گاز دار خیلی گرم است.

استحمام در این آب بدلیل وجود گاز کربنیک و گرمای آن، تسکین دهنده و ضد درد است. ظاهرا این آب در درمان بیماری های عصبی ،مفصلی و رمانتیسم موثر است و آشامیدن آن نیز در کار دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفرا و بیماری های معده ای و روده ای و نیز بیماری های تغذیه ای موثر است.

7. پارک دهخدا مکانی مناسب برای سیزده بدر در قزوین

پارک دهخدا همچون بلوار در وسط خیابان به صورت طولی و مثلثی شکل نهاده شده است، طوری که دو طرف آن مشرف به خیابان است به همین دلیل برای امنیت دور تا دور پارک را حصارکشی نموده اند تا بچه ها به هنگام بازی به خیابان نروند.

دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی است. پارک دهخدا در مساحتی بالغ بر 4 هزار مترمربع به طور طولی ساخته شده است طوری که طول آن در بعضی مناطق به 30 متر هم می رسد. این بوستان فضای دلنوازی از طبیعت را پیش روی شما قرار می دهد.

پارک دهخدا از بهترین پارک های قزوین برای سیزده بدر است که در منطقه دو شهر قزوین دارد. برای پوشش گیاهی این بوستان از چمن استفاده شده است. برای دسترسی به این پارک می توانید از پل عابر پیاده نیز بهره ببرید. محل مناسبی برای استراحت و یک ملاقات گرم است. دسترسی آسانی نیز دارد.

8. پارک جنگلی فدک قزوین مناسب برای سیزده بدر

پارک جنگلی فدک قزوین یا پارک جنگلی باراجین اولین و عظیم ترین پارک جنگلی قزوین به شمار می رود که در مساحتی بالغ بر هزار و پانصد هکتار در یک منطقه کوهستانی با آب هوای خوش و خنک احداث شده است که دارای ورودی است. در واقع باراجین از ابتدای آزادراه قزوین به زنجان آغاز می گردد و تا دامنه های البرز این منطقه ادامه می یابد.

از بلندای این بوستان که از بهترین پارک های قزوین است می توانید شهر را تماشا کنید که به بام قزوین شهرت دارد. در این پارک چندین یادمان برای شهدای گمنام وجود دارد و دارای برج بلندی است که نشان و یادمان شهدای گمنام است.

در پارک جنگلی باراجین یک قله مردمی وجود دارد که گروه های مختلف ورزشی و افراد هر هفته برای پیاده روی این جهت را انتخاب می نمایند.

9. پارک الغدیر قزوین مکانی عالی برای سیزده بدر

پارک الغدیر قزوین در کنار دادگستری کل استان قزوین و در مساحتی بالغ بر 46 هزار مترمربع ساخته شده است. دارای فضای سبز گسترده ای است. در کنار این پارک بازیگاه سرپوشیده الغدیر نهاده شده است که در آن وسایل بازی و شادی برای بچه ها و نوجوانان وجود دارد که می توانید از این مجموعه نیز بازدید و ساعات خوشی را سپری کنید.

پارک الغدیر از پارک های قزوین و محل مناسب برای اسکان و استراحت است که دارای امکاناتی از قبیل، آلاچیق، بازیگاه بچه ها به همراه سرسره، الاکلنگ، تاب، آبخوری، سرویس بهداشتی، درخت، سطل زباله و .. است.

درختان این مجموعه کوچک و زینتی هستند طوری که شاخه های آن به صورت آویزان هستند، در پوشش گیاهی این مجموعه از چمن و گل های رنگارنگ زیادی استفاده شده است.

10. بوستان هشت بهشت منطقه ای عالی برای سیزده بدر در قزوین

بوستان هشت بهشت از پارک های قزوین است که دارای طراحی فضای سبز زیبایی است، از بوستان های زیبای شهر قزوین به شمار می رود به همین دلیل محل مناسبی برای سیزده بدر در قزوین است. این پارک روبروی استانداری قزوین نهاده شده است.

از امکانات این پارک می توان به فضای سبز گسترده به همراه طراحی زیبا، درختان سرسبز، سرویس بهداشتی، نیمکت جایگاه، آلاچیق و .. اشاره کرد.

در فصل پاییز بوستان هشت بوستان زیبایی خود را با برگ ریزان و تغییر رنگ درختان به نمایش می گذارد. دارای پوشش گیاهی سبز رنگی به همراه پیاده رو و گل های رنگارنگی است که حس زندگی را در آدمی بیدار می نماید.

منبع: مجله دلگرم
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 513

به "سیزده بدر در قزوین کجا بریم ؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "سیزده بدر در قزوین کجا بریم ؟" امتیاز داده اند | 2.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیزده بدر در قزوین کجا بریم ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید