اودئون هرودس آتیکوس؛ نوازشگاهی در قلب آتن، تصاویر

به گزارش خیمه نیوز، خوانندگان اپرا، هنرمندان مشهور و بهترین نوازندگان دنیا اذعان دارند که بهترین و باشکوه ترین صحنه نمایش و اپرای موجود در دنیا، در شهر آتن واقع شده است. این سالن تئاتر ساخته شده در فضای باز، یکی از باشکوه ترین محوطه های دیدنی شهر است که در بخش پایینی ویرانه های آکروپولیس و در جبهه جنوب غربی آن واقع شده و با نام آمفی تئاتر اودئون هرودس آتیکوس (Odeon of Herodes Atticus) شناخته می گردد.

اودئون هرودس آتیکوس؛ نوازشگاهی در قلب آتن، تصاویر

زمانی که پوسانیاس (Pausanias) نویسنده و جغرافیدان مشهور دنیای باستان در زمان حکومت مارکوس آئورلیوس (Marcus Aurelius) از این بنا دیدن کرد، در توصیف آن نوشت: بهترین سازه ای که در نوع خود ساخته شده است.

در روزگار باستان اودنوس (Odeons) برای انجام رقابت های موسیقی ساخته شده و این سالن تئاتر باستانی و ساخته شده از سنگ، در طول 60 سال اخیر و در روزگار معاصر نیز میزبان بعضی از مشهورترین و بهترین رویدادهای موسیقی بوده و بعضی از هنرمندان مشهور دنیای مانند لوسیانا پاواروتی (Luciano Pavarotti) و فرانک سیناترا (Frank Sinatra) در آن برنامه اجرا نموده اند. این محوطه باستانی در بین مردم محلی با عنوان ساده هرودئون (Herodeon) شهرت داشته و در فاصله سال های 160 تا 174 میلادی توسط یکی از افراد ثروتمند شهر آتن به نام هرودس آتیکوس ساخته شد. هرودس پس از انتها عملیات ساخت این مجموعه، شعری را در بزرگداشت همسر درگذشته خود یعنی ریگیلا (Rigilla) در آن اجرا کرد.

اودئون در زبان یونانی سالن نمایش یا سالن نوازش معنی می دهد و اودئون هرودس آتیکوس سومین سالن نمایش از این دست است که در شهر آتن ساخته شده و در آن رد پای هنر رومی به وضوح دیده شده و می توان آن را از آثار مشابه تئاتر دیونیسوس (Dionysos) قلمداد کرد. در این بنای سه طبقه از قوس ها و طاق های رومی استفاده شده و بنا در اصل دارای 3 طبقه و با پوششی از چوب و سقفی کاشی کاری شده بود. میدان و صندلی اصلی گروه نوازندگان، امروزه به شکل دایره ناقص درآمده و با روکشی از سنگ مرمر سیاه وسفید پوشیده شده است. این سالن دارای 35 ردیف صندلی تماشاچیان است که به صورت نیم دایره به شعاع 80 متر در اطراف صندلیی از جنس سنگ مرمر ساخته شده و امروزه ظرفیت حضور بیش از 4 هزار و 680 تماشاچی را دارد.

بنای اصلی این مجموعه حدود صد سال پس از ساخته شدن در جریان حمله ارولوی (Erouloi) در سال 268 میلادی تخریب شد. در دوره های بعدی و در زمان تصرف یونان توسط امپراتوری عثمانی، آسیب های بیشتری به این مجموعه وارد شده و انتها در فاصله سال های 1898 تا 1900 میلادی بازسازی هایی در این مجموعه انجام شد. در سال 1922 نیز عملیات بازسازی در اودئون هرودس آتیکوس شروع گشت. در همین دوران از محوطه باستانی فوق برای برگزاری بسیاری از رویدادها و اجتماعات نیز استفاده شده و در طول جنگ دنیای دوم و زمانی که آلمان ها در فاصله سال های 1941 تا 1944 میلادی این منطقه را در تصرف خود داشتند، از این سالن نمایش برای اجرای برنامه های موسیقی گروه ارکستر آتن و همچنین گروه تازه تأسیس اپرای ملی یونان استفاده شده و بسیاری از آثار مشهور موسیقی دنیا از موسیقی دانان نامداری مانند بتهوون در آن اجرا شد.

در سال 1950 میلادی، شورای شهر آتن تصمیم به بازسازی کامل مجموعه گرفته و این محوطه تا سال 1955 به کلی بازسازی شده و از آن برای برگزاری مراسم مختلف ملی و همچنین جشنواره اپیدوروس (Epidaurus) بهره برداری شد.

امروزه سالن نمایش و اپرای اودئون هرودس آتیکوس، یکی از مهم ترین مراکز برگزاری جشنواره های یونان محسوب شده و البته به خاطر داشته باشید برای ورود به آن و دیدن برنامه هایی که در این محل اجرا می گردد، باید نسبت به تهیه و خرید بلیت اقدام کنید. در این مجموعه نمایش ها و برنامه های مختلفی از جمله نمایش های باله و آوازخوانی تا نمایش های تراژیک یونان باستان به نمایش در می آید و قطعاً دیدن این برنامه ها می توانید یکی از خاطرات فراموش نشدنی هر بازدیدکننده ای به شمار رود.

در برنامه بازدید خود از محوطه باستانی بسیار مشهور آکروپولیس، شما می توانید چشم اندازی زیبا به این محوطه نمایشی داشته و تصاویری بی نظیر از آن تهیه کنید. برای این منظور شما باید وارد محوطه آکروپولیس شده و از تپه صعود نموده و از چشم انداز مناطق اطراف از دید بالای تپه لذت ببرید. یکی از این دیدنی هایی که از آکروپولیس به آن مشرف هستید، اودئون هرودس آتیکوس است.

حضور در برنامه های نمایش

دسترسی به محل رزرو شده جهت دیدن نمایش در این مجموعه گاهی با دشواری همراه است زیرا پله های طراحی شده دارای شیب بسیار تندی هستند. بسته به اینکه محل نشستن شما در کجا واقع شده است، ممکن است مجبور به صعود از سکوها باشید. به همین دلیل توصیه می گردد کفش های راحت و مناسب پوشیده و به هیچ عنوان از کفش های پاشنه دار استفاده نکنید زیرا در این مجموعه استفاده از این نوع کفش ها ممنوع است. در صورتی که توانایی بالا رفتن از پله های سنگی را ندارید حتماً بلیتی تهیه کنید که در نزدیکی صحنه مرکزی قرار داشته باشد. البته راستاهای ویژه ای نیز برای تردد افراد دارای معلولیت در این محل تعبیه شده است. در طول سفر خود به آتن حتماً از برنامه نمایش هایی که قرار است در این محل برگزار گردد کسب اطلاع نموده و نسبت به رزرو برنامه موردعلاقه خود اقدام کنید. عموماً برنامه های نمایش اودئون هرودس آتیکوس در فاصله ماه های می تا اکتبر برنامه ریزی می گردد.

نحوه دسترسی: باکمی پیاده روی از ایستگاه متروی آکروپولیس و به وسیله خیابان دیونیسیو آئرو پاگیتوس (Dionysiou Areopagitou Street) می توانید از راستا ویژه عابران پیاده خود را به منطقه ماکریگیانی (Makrigianni) در سراشیبی جنوبی آکروپولیس رسانده و ازآنجا به سالن نمایش اودئون هرودس آتیکوس بروید.

هزینه ورودی : متغیر بر اساس نوع و زمان نمایش

عکس برداری : اجازه عکاسی وجود دارد اما استفاده از فلاش ممنوع است.

نزدیک ترین ایستگاه مترو : آکروپولیس

آدرس به یونانی برای نشان دادن و درخواست یاری از رانندگان تاکسی: Ωδείο Ηρώδειο

Οδός Διονυσίου Αρεοπαγίτου

منبع: گردشبان
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1004

به "اودئون هرودس آتیکوس؛ نوازشگاهی در قلب آتن، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اودئون هرودس آتیکوس؛ نوازشگاهی در قلب آتن، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید