بورسیه دانشگاه تورنتو به یاد قربانیان ایرانی هواپیمای اوکراینی

به گزارش خیمه نیوز، پس از گذشت یک هفته از حادثه دردناک و غیر قابل باور سقوط هواپیمای اوکراینی که به غیر از مسافرین سایر ملل، حامل تنی چند از دانشجویان ایرانی-کانادایی ساکن کانادا هم بود، دانشگاه تورنتو خبر از تاسیس یک فاند برای بزرگداشت این دانشجویان داده است. این فاند موسوم به Iranian Student Memorial Scholarship Fund است.

بورسیه دانشگاه تورنتو به یاد قربانیان ایرانی هواپیمای اوکراینی

لازم به ذکر است در حادثه هفته گذشته، متاسفانه تمام 176 نفر مسافر و خدمه هواپیما کشته شدند. نام هشت نفر از قربانیان در لیست اعضای جامعه دانشگاه تورنتو بود. از انگیزه های ایجاد این فاند تحصیلی، همدردی با خانواده ها و یادبودی از قربانیان که زمانی در این دانشگاه مشغول تحصیل بودند اعلام شده است. قرار است به وسیله این بنیاد، به دانشجویان ایرانی و هم دانشجویان خارجی سایر ملل که قصد تحصیل در رشته ایران شناسی را دارند بورسیه و یاری هزینه تحصیلی اعطا گردد.

تمام هدایای اعطا شده به فاند به وسیله دانشگاه تطبیق داده خواهند شد: اولین 250 هزار دلار اهدایی در نرخ 3:1 تطبیق داده خواهد شد و تمام فاندها بالاتر از این آستانه طبق مبنای دلار در ازای دلار تطبیق داده خواهد شد. رییس دانشگاه تورنتو بعلاوه گفته است که دانشگاه تورنتو همچنان در مصیبت دردناک از دست دادن اعضای خود به سر می برد و مراتب همدردی و حمایت خود را از خانواده ها، دوستان، همکلاسی ها و اسانید این عزیزان اعلام می نماید. با ایجاد این فاند و بورسیه تحصیلی امید است که با یاری به دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه تورنتو را دارند و تمام دانشجویان سراسر دنیا که قصد تحصیل در رشته ایران شناسی را دارند یاد آنها را گرامی داریم.

ایده ایجاد این فاند متعلق به معاون رییس دانشگاه تورنتو دیوید پالمر، رحیم رضایی یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه و مهرداد حریری رییس مرکز سیاست گذاری علوم کاناداست. پالمر گفته است که ما می خواستیم از دیواره غم و اندوه از دست رفتن آن عزیزان که یک هفته است در برابر ما ایجاد شده است روزنه امید، همدردی و حمایتی ایجاد کنیم و مطمئن شویم که نام آنها فراموش نخواهد شد. این دانشجویان و محققان از جمله باهوشترین های نسل خود بودند. امید است که این یادبود بتواند الهام بخش نسل های بعدی گردد.

رحیم رضایی هم گغته است که ایده ایجاد این فاند بعد از آن در ذهنش ایجاد شد که می خواسته به نوعی این فقدان تلخ را باور کند. او می گوید لبریز بودم از اندوه و در عین حال می خواستم راهی هرچند کوچک پیدا کنم تا از دل این تراژدی نکته مثبتی بسازم. احساسم این بود که ایرانی ها و ایرانی-کانادایی ها می توانند از این راه برای راهنمایی اندوه به سمت مسیری امیدوارانه تر بهره مند شوند.

با توجه به شرایط اقتصادی ایران این فاند و بورسیه واقعا به یاری دانشجویان با استعداد که بنیه اقتصادی قوی ندارند و نمی توانند به دانشگاه تورنتو برای تحصیل بیایند خواهد آمد. علاوه بر این با حمایت از دانشجویانی که مطالعات خود را در زمینه ایران شناسی ادامه خواهند داد روابط فرهنگی بین ایران و دنیا هم تقویت خواهد شد.

حریری بعلاوه گفته است که چندین مورد از دانشگاه های کانادا علاقه خود را به ایجاد فاند اعلام کرده اند اما دانشگاه تورنتو اولین پیشقدم در ایجاد فاند بوده است. حریری گفته است که رییس دانشگاه تورنتو آقای Gertler بلافاصه پاسخ مثبت داده است و حریری را با سایر مدیران دانشگاه مرتبط کرده و او را یاری کرده است و بدین ترتیب فاند خیلی زود تاسیس شده است. حریری در ادامه می گوید که تمام این دانشجویان که جان خود را از دست دادند در حال کوشش در زمینه مطالعاتی خود بودند. مهم این است که این حادثه باعث دلسردی دانشجویان ایرانی از آمدن به کانادا نگردد. بلکه بر عکس ما دانشجویان ایرانی را تشویق به استفاده از نهادهای آموزشی کانادا و یاری به جامعه علمی کانادا می کنیم و این بورسیه برای همین ایجاد شده است.

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1103

به "بورسیه دانشگاه تورنتو به یاد قربانیان ایرانی هواپیمای اوکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورسیه دانشگاه تورنتو به یاد قربانیان ایرانی هواپیمای اوکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید