اثربخشی واکسن چین بر کروناویروس جهش یافته در آفریقای جنوبی

به گزارش خیمه نیوز، متخصصان چینی اعلام کردند: واکسن کروناویروس سینوفارم از اثربخشی لازم برای مقابله با سویه جهش یافته در آفریقای جنوبی برخوردار است.

اثربخشی واکسن چین بر کروناویروس جهش یافته در آفریقای جنوبی

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش ایسنا، محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در چین اظهار داشتند: واکسن کروناویروس سینوفارم می تواند گونه ای از این ویروس را که اولین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شده، غیرفعال سازد.

مطالعه انجام گرفته به صورت آنلاین و پیش چاپ منتشر شده، به این معنی که مورد آنالیز قرار نگرفته است و جزئیات کمی را شامل می گردد.

واکسن سینوفارم که به گفته مدیران این شرکت به 10 میلیون نفر در سراسر چین تزریق شده، یک واکسن ویروس زنده است به این معنی که از ویروس کامل و غیرفعال تهیه شده و بنابراین نمی تواند باعث بیماری گردد.

در این آنالیز تیمی از محققان 12 نمونه گرفته شده از افرادی که واکسن سینوفارم و 12 نمونه از داوطلبانی که واکسن تجربی را دریافت نموده بودند در برابر گونه ای از ویروس آزمایش کردند. آنان اظهار داشتند که هر دو واکسن موجب فراوری آنتی بادی کافی برای خنثی سازی ویروس و غلبه بر جهش ویروس شده اند.

محققان اعلام کردند: این داده ها نشان می دهد که گونه کروناویروس از مصونیت ایجاد شده ناشی از واکسن هایی که کل ویروس یا RBD را هدف قرار می دهند، رهایی نخواهد یافت.

ویروس ساختاری به نام حوزه اتصال گیرنده یا RBD دارد که از آن برای اتصال به سلول ها و آلوده ساختن آن ها استفاده می نماید. RBD قسمت جهش یافته گونه جدید است که آن را از نوع اصلی متفاوت می نماید.

بسیاری از واکسن های کروناویروس از جمله واکسن های ساخته شده شرکت های فایزر و مدرنا به طور خاص RBD را هدف قرار می دهند، اما واکسن ویروس زنده مانند سینوفارم کمتر شناخته شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 791

به "اثربخشی واکسن چین بر کروناویروس جهش یافته در آفریقای جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثربخشی واکسن چین بر کروناویروس جهش یافته در آفریقای جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید